Kraj

Wybuch podwodnego wulkanu Tonga. Fala uderzeniowa dotarła do Polski

W sobotę, na Oceanie Spokojnym w pobliżu archipelagu wysp Tonga na południowym Pacyfiku doszło do wybuchu wulkanu. Erupcja wywołała tsunami, które uderzyło w wybrzeże Japonii. Wybuch był odczuwalny nawet w Polsce, gdzie dotarła fala uderzeniowa.

Sobotnia erupcja wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha’apai, który uaktywnił się w ostatnim okresie, była kolejną z serii notowanych w ubiegłych tygodniach jego wybuchów. Na wschodnim wybrzeżu Wysp Samoa, wchodzących częściowo w skład Terytorium Samoa Amerykańskiego, odnotowano podniesienie się poziomu oceanu o ok 70 cm – zaznaczono w wydanym w sobotę komunikacie. Nie ma informacji, jak przedstawia się sytuacja w oddalonym o 887 km Królestwie Tonga, które bezpośrednio sąsiaduje z wulkanem. Agencja Reutera pisze, że mogą być tam zagrożone plaże oraz liczne zatoki, jeśli poziom wód przekroczyłby bezpieczny poziom.

Wybuch wulkanu doprowadził również do powstania tsunami, które uderzyło w wybrzeże Japonii. W mieście Amami w południowo-zachodniej części Japonii zaobserwowano tsunami sięgające 1,2 metra. Mniejsze fale poniżej 1 metra odnotowano na szerokich odcinkach wybrzeży Hokkaido, Kiusiu i Okinawy.

Japońska agencja meteorologiczna wydała ostrzeżenie przed tsunami, oceniając, że w należące do prefektury Kagoshima wyspy Amami mogą uderzyć nawet 3-metrowe fale. Na wyspach w północno-zachodniej części Japonii oraz w regionach na północnym wschodzie kraju, zdewastowanych przez trzęsienie ziemi i tsunami w 2011 roku, władze proszą mieszkańców o przeniesienie się w głąb lądu.

Skutki erupcji wulkanu na Pacyfiku, były odczuwalne również w Polsce. W sobotę wieczorem IMGW podało, że fala uderzeniowa dotarła na Kasprowy wierch.

„Fala uderzeniowa (ciśnienie powietrza), powstała po wybuchu wulkanu na wyspie Tonga na Pacyfiku, dotarła na Kasprowy Wierch o godzinie 20:23 czasu lokalnego. Widać to na wykresie ciśnienia. Erupcja miała miejsce około 06:00 rano” – przekazało IMGW na Twitterze.

Źródło: stefczyk.info/na podst.PAP/IMGW Autor: MS
Fot. PAP

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij