Świat

„Winne piątki” u premiera Borisa Johnsona. Alkoholowe spotkania odbywały się mimo wprowadzenia restrykcji?

Brytyjski dziennik „Daily Mirror” ujawnił w piątek, że w biurze brytyjskiego premiera na Downing Street regularnie odbywały się alkoholowe spotkania, nazwane “winnymi piątkami”. Spotkań tych nie wstrzymano gdy w kraju wprowadzono restrykcje covidowe, zakazujące spotkań towarzyskich.

Jak podaje gazeta, Boris Johnson wiedział o tych spotkaniach. Sam w kilku z nich uczestniczył i zachęcał do tego również personel. Miał być to rodzaj „wyładowania emocji”. Brytyjski dziennik ujawnił, że „winne piątki” były wpisane w kalendarzach elektronicznych ok. 50 pracowników Downing Street, jako regularne wydarzenie między 16:00 a 19:00 w każdy piątek, choć czasami przeciągały się nawet do północy.

„Boris zwykł zatrzymywać się na pogawędkę, podczas gdy oni pili drinka. Odbywały się one po drodze do jego mieszkania i drzwi były zazwyczaj otwarte. Wiedział o tym i zachęcał do tego” – mówi cytowane przez gazetę źródło.

Jedno ze spotkań, w którym uczestniczył premier Johnson, odbyło się 13 listopada 2020 roku. Wówczas w Londynie obowiązywał drugi poziom restrykcji covidowych, co oznaczało, że zakazane są spotkania towarzyskie osób z różnych gospodarstw domowych, które odbywają się w pomieszczeniach zamkniętych. Na świeżym powietrzu w takich spotkaniach mogło wziąć udział maksymalnie sześć osób.

„Daily Mirror” opublikował także zdjęcie lodówki kupionej przez personel Downing Street za kwotę 142 funtów. Lodówka miała służyć do trzymania w niej wina i piwa na piątkowe spotkania. Mieszcząca 34 butelki lodówka miała zostać dostarczona na Downing Street tylnymi drzwiami w dniu 11 grudnia 2020 r.

Odpowiadając na doniesienia „Daily Mirror”, rzecznik brytyjskiego premiera nie odniósł się do nich bezpośrednio, a jedynie wskazał na trwające dochodzenie w sprawie ujawnianych przez media domniemanych przypadków regularnego łamania na Downing Street restrykcji covidowych. „Trwa dochodzenie mające na celu ustalenie faktów wokół charakteru spotkań, w tym frekwencji, okoliczności i celu z odniesieniem do przestrzegania wytycznych w tym czasie. Ustalenia zostaną podane do publicznej wiadomości w odpowiednim czasie” – powiedział.

To już druga w ujawniona w piątek sprawa poważnie obciążająca Borisa Johnsona w ciągnącym się od kilku tygodni skandalu wokół nieformalnych spotkań towarzyskich i imprez na Downing Street w czasie restrykcji. Wcześniej w piątek „Daily Telegraph” ujawnił, że dwie imprezy na Downing Street, w których uczestniczyło łącznie ok. 30 osób, odbyły się 16 kwietnia 2021 r., w wieczór poprzedzający pogrzeb księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II. W piątek biuro Johnsona, który tamtego wieczora był poza Londynem, przeprosiło królową, ale stawiane są pytania, dlaczego szef rządu nie zrobił tego osobiście.

Źródło: stefczyk.info/na podst.PAP Autor: MS
Fot. PAP

Polecane artykuły

0 0

Tysiące Irakijczyków z Białorusi wróciło do domu

0 0

Książe Harry grozi, że poda brytyjski rząd do sądu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij