Świat

“Bild” opisuje polską walkę z inflacją. “Dlaczego w Polsce ceny wkrótce spadną?”

Inflacja rośnie nie tylko w Niemczech i w strefie euro, także w Polsce obywatele odczuwają jej skutki. “Polska teraz mocno temu przeciwdziała” obniżając VAT – pisze dziennik “Bild” w tekście zatytułowanym “Dlaczego w Polsce ceny wkrótce spadną”.

Polski rząd całkowicie zawiesza od lutego podatek VAT na żywność. “Stawka podatku od benzyny i oleju napędowego spadnie wtedy nawet do ośmiu procent z obecnych 23 procent. Rząd w Warszawie szacuje, że obniży to cenę paliwa nawet o równowartość 15 centów na litrze” – relacjonuje “Bild”.”Wzywam wszystkich handlowców do odpowiedniego obniżenia cen” – powiedział premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając plany odciążenia konsumentów. Władze “mają sprawdzać, czy ceny są rzeczywiście obniżane” – pisze dziennik.Opisując polskie plany “Bild” zwraca uwagę, że tańsza ma być w Polsce także energia elektryczna; premier zapowiedział obniżenie podatku VAT do 5 proc. przez najbliższe cztery miesiące. “Aby powstrzymać galopujące koszty ogrzewania, do końca lipca zniesiony zostanie także VAT na gaz. Zwolnione z podatku są również nawozy, których produkcja ucierpiała szczególnie z powodu wysokich cen gazu” – czytamy na łamach gazety.

Morawiecki nazwał gwałtowny wzrost cen gazu “strasznym” i obarczył winą za ten stan politykę rosyjskiego koncernu energetycznego Gazprom – pisze “Bild”.

Obecne obniżki podatków są częścią rządowej “tarczy antyinflacyjnej” i są bardzo kosztowne: same ogłoszone teraz obniżki VAT będą kosztowały Warszawę równowartość ok. 1,54 mld euro – informuje “Bild”.

 

Źródło: PAP Autor: Z Berlina Berenika Lemańczyk
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij