Kraj

Z powodu silnego wiatru Gdańsk zamyka cmentarze komunalne i Park Oliwski. Tymczasem prezydent Dulkiewicz zaprasza mieszkańców na Targ Węglowy

Panujące na Pomorzu arcytrudne warunki meteorologiczne, w tym silny, porywisty wiatr, momentami przekraczający 100 km/h, sprawił, że Gdańsk zamknął dziś dla odwiedzających cmentarze komunalne i Park Oliwski. Jednocześnie, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz na Twitterze zachęca mieszkańców do “spotkania o 19.30 na Targu Węglowym”, na uroczystościach poświęconych zamordowanemu trzy lata temu śp. prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi. 

W czwartek IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze na Wybrzeżu dla powiatów nadmorskich od godz. 10 do 21. Eksperci IMGW prognozują wystąpienie silnego zachodniego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 85 km/h. Jednocześnie IMGW informuje, że ostrzeżenie będzie kontynuowane z wyższym stopniem, a porywy wiatru mogą przekroczyć nawet 100 km/h. W związku z tymi ostrzeżeniami, gdański Zarząd Dróg i Zieleni postanowił zamknąć cmentarze komunalne oraz Park Oliwski.

– Apelujemy do mieszkańców Gdańska, z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa, o rezygnację z odwiedzin na cmentarzach i spacerów w Parku Oliwskim. Do odwołania na Cmentarzu Łostowickim oraz Cmentarzu Centralnym Srebrzysko obowiązywał będzie także zakaz wjazdu samochodów – informowała rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan. .

Tymczasem pani prezydent Dulkiewicz zaprosiła na Twitterze mieszkańców na Targ Węglowy, gdzie trzy lata temu zamordowano byłego prezydenta Gdańska, śp. Pawła Adamowicza.

https://twitter.com/Dulkiewicz_A/status/1481510439699853316– Pamiętajmy, bądźmy razem! Oddajmy hołd prezydentowi naszego @gdansk w trzecią rocznicę rocznicę śmierci. Spotkajmy się o 19.30 na Targu Węglowym – napisała na Twitterze prezydent Dulkiewicz, zapraszając mieszkańców Gdańska na Targ Węglowy.Wszystko z powodu trwających sześć dni obchodów śmierci tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, śp. Pawła Adamowicza, którego zamordowano 13 stycznia 2019 na Targu Węglowym w Gdańsku podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trzy lata później w tym miejscu zaplanowano uroczystości, na które dziś zaprasza prezydent Dulkiewicz:

– W miejscu, gdzie trzy lata temu doszło do ataku na prezydenta, a w pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tablicę pamiątkową, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz bliscy zmarłego – wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz – informuje miejski portal Gdańsk.pl.

Spotkanie, na które zaprasza prezydent Dulkiewicz, jest elementem trwających sześć dni obchodów upamiętniających tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska:

– Część wydarzeń związanych z rocznicą zabójstwa prezydenta Gdańska odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności. Centrum po zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza postanowiło, że co roku w styczniu będzie zapraszało do rozmowy o sprawach ważnych dla wspólnoty. Przez sześć kolejnych dni, od 11 do 16 stycznia, w ECS odbędą się wydarzenia, których wspólnym mianownikiem jest DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE –  czytamy na Gdańsk.pl.

W organizacji obchodów upamiętniających zamordowanego prezydenta Gdańska nie przeszkodziła pandemia, nie przeszkadzają też warunki atmosferyczne, które sprawiły, że Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zamknął cmentarze komunalne oraz Park Oliwski. GZDiZ poprosił też o parkowanie pojazdów w bezpiecznych miejscach i, jeśli to możliwe, nie stawianie ich pod drzewami. Złośliwi mogliby zauważyć, że trwająca przez ostatnie lata wycinka drzew w Śródmieściu i innych dzielnicach okazała się najlepszą profilaktyką z możliwych.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Tysiące Irakijczyków z Białorusi wróciło do domu

0 0

Książe Harry grozi, że poda brytyjski rząd do sądu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij