Kraj

Gdańskie obchody trzeciej rocznicy zamachu na Pawła Adamowicza bez udziału rodziny śp. prezydenta

W trzecią rocznicę zamachu na prezydenta Gdańska, w miejscu, gdzie 13 stycznia 2018 r. sprawca śmiertelnie ranił nożem Pawła Adamowicza, odbyły się z udziałem trójmiejskich władz uroczystości upamiętniające zamordowanego samorządowca. Nie wzięła w nich udziału rodzina zamordowanego prezydenta Gdańska, tj. brat, żona i córki, gdyż, jak poinformowano “zatrzymały ich inne obowiązki”.

W miejscu, gdzie trzy lata temu doszło do ataku na prezydenta, a w pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tablicę pamiątkową, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożyła m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz trójmiejscy samorządowcy.Z uwagi na inne obowiązki nie było na miejscu wdowy Magdaleny Adamowicz. Brat prezydenta, były dziennikarz, a dziś poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Adamowicz brał w czwartek w sejmowych głosowaniach. Odczytano jego list.

“Jak wiecie, wreszcie, niedawno, trafił do sądu akt oskarżenia w sprawie zamordowania Pawła. Niestety równocześnie okazało się, że na skutek psucia przez rządzących wymiar sprawiedliwości proces i wyrok może zostać zakwestionowany. Chodzi o to, że w składzie sędziowskim znalazła się osoba z nominacji neo-KRS. W świetle orzecznictwa europejskiego to może niewłaściwe obsadzenie sądu, rzutować na cały proces i wyrok. Jestem tym głęboko poruszony i zaniepokojony. Ta zła sytuacja, to skutek pseudoreform dokonywanych przez obecnie rządzących Polską. Zmian, które rodzą niepewność i chaos” – napisał Piotr Adamowicz do uczestniczących w trzeciej rocznicy zabójstwa jego brata.

“Trzy lata to dla niektórych bardzo długo. Mi czasami wydaje się, jakby to było wczoraj, albo było czymś nierzeczywistym, czy wręcz nieprawdopodobnym, a czasami wydaje się bardzo odległą przeszłością. Ale spotykając was, kochane gdańszczanki, kochani gdańszczanie na ulicach miasta, wiem jedno – dobro, które pozostawił naszej gdańskiej wspólnocie prezydent Paweł Adamowicz jest, trwa i procentuje” – mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewał utwór “The Sound of Silence”. Po uroczystościach władze Gdańska, trójmiejscy samorządowcy i inni obecni złożyli kwiaty przy urnie z prochami Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej, gdzie odbyło się też nabożeństwo ekumeniczne.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł w wyniku zadania mu ran przez zamachowca podczas udziału w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W grudniu ub.r. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, po prawie trzech latach śledztwa, skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko zatrzymanemu zaraz po zbrodni Stefanowi W. Mężczyźnie grozi dożywotnie więzienie.

Źródło: źr. własne/PAP Autor: red
Fot. za Gdańsk.pl

Polecane artykuły

0 0

Tysiące Irakijczyków z Białorusi wróciło do domu

0 0

Książe Harry grozi, że poda brytyjski rząd do sądu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij