Gospodarka

“Tworzymy najsilniejszy koncern paliwowo-energetyczny w tej części Europy”. Udziały w rafinerii Lotosu obejmie Saudi Aramco, część stacji Lotosu kupi węgierski MOL

Udziały w rafinerii Lotosu obejmie Saudi Aramco, część stacji Lotosu kupi MOL, a logistykę paliw – Unimot – poinformował Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen na konferencji prasowej.

– To historyczna chwila. Realizujemy projekt, o którym mówiło wielu naszych poprzedników, ale zabrakło im odwagi i determinacji. Tworzymy najsilniejszy koncern paliwowo-energetyczny w tej części Europy. Połączenie @PKN_ORLEN i @GrupaLOTOS to gigantyczna szansa dla rozwoju Polski! – napisał na Twitterze Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Prezes Obajtek poinformował, że Saudi Aramco kupi udziały w rafinerii Lotosu, MOL 417 stacji Lotosu, a Unimot – bazy paliw. Cena w przedwstępnej umowie za udziały w Lotos Asfalt, jaką ma zapłacić Aramco, ustalona na ok. 1,15 mld zł.PKN Orlen podał też, że kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji. Cena, jaką PKN Orlen ma zapłacić za 144 stacje na Węgrzech i 41 stacji na Słowacji, to ok. 229 mln euro.

– Przejęcie Grupy Lotos to krytyczny moment transformacji – oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, przedstawiając w środę partnerów przy przejmowaniu Lotosu.

– To dzień bardzo ważny dla naszej gospodarki i gospodarki całego regionu. Polityka klimatyczna, presja regulacyjna i rynkowa wymagają od nas transformacji, szybkich zdecydowanych kroków – mówił Obajtek. Jak dodał, tylko zdywersyfikowany podmiot może przeprowadzić taką transformację.

Prezes Obajtek poinformował, że koncern zbywa 400 stacji na rzecz koncernu MOL, ale MOL zbywa na rzecz Orlenu 200 stacji.

– Jesteśmy bliscy końca negocjacji, na pozyskanie następnych ponad 100 stacji w regionie – mówił Obajtek podczas środowej konferencji. Prezes Orlenu przypomniał, że transakcja wynikała w dużym stopniu z decyzji Komisji Europejskiej:

– Zgodnie z decyzją Komisji mamy zbyć ok. 400 stacji. Te 400 stacji zbywamy na rzecz MOLa, ale MOL zbywa na rzecz koncernu 200 stacji: 150 stacji na Węgrzech, a 40 stacji na Słowacji. Te 400 stacji w zetknięciu z tymi 200 stacjami, które przejmujemy, ma podobny poziom EBITDA. (…) Za pozostałe środki, które otrzymujemy za sprzedaż stacji, negocjujemy, jesteśmy bliscy końca negocjacji, na pozyskanie następnych ponad 100 stacji w regionie. Oprócz stacji, które odsprzedajemy i kupujemy, zostaje ponad 100 stacji Lotosu. Tam, gdzie w mikrorynkach nie mamy koncentracji, te 100 stacji przejdzie rebranding na markę Orlen – dodawał Obajtek.

Zapowiedział także zwiększanie udziału stacji paliw w regionie.

Obajtek zaznaczył, że procesy akwizycyjne Orlenu są związane z dekarbonizacją i nowymi technologiami. „Jeszcze sporo akwizycji mamy przed sobą, aby stworzyć koncern który będzie mógł konkurować, wyznaczać trendy i standardy w biznesie” – mówił. Jak ocenił, wszystko co się wydarzyło w czasie pandemii w gospodarkach uzasadnia proces tych wszystkich połączeń.

Do informacji Orlenu odniósł się na Twitterze prezydent Andrzej Duda:

– Połączenie @PKN_ORLEN z @GrupaLOTOS to wielkie wydarzenie gospodarcze, polityczne i społeczne w naszej części Europy. Dzięki podpisanym umowom bezpieczeństwo energetyczne Europy środkowej istotnie wzrasta. To realizacja idei Trojmorza w praktyce. Trzymam kciuki za końcowy sukces! – napisał prezydent. 

 

 

Źródło: PAP/źr. własne Autor: wkr/ drag/ pad/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij