Świat

Bill Gates przewiduje koniec pandemii

Bill Gates udzielił krótkiego wywiadu na Twitterze. Zdradził w nim jak – jego zdaniem – skończy się pandemia.

Gates jest najbardziej znany jako twórca Microsoftu. W swojej pozainformatycznej działalności zajmował się również kwestiami zdrowia publicznego. Zainwestował na przykład ogromne kwoty w walkę z malarią. Od lat ostrzegał też, że może nas czekać poważna pandemia, a świat nie jest gotowy na to żeby sobie z nią poradzić.

Wczoraj Gates udzielił na Twitterze wywiadu znanej ekspert od zdrowia publicznego, prof. Devi Sridhar. Zapytany o to, jaki przełom naukowy lub technologiczny najbardzie pomógłby pokonać pandemię odparł, że dostępne obecnie szczepionki bardzo dobrze chronią przed ciężką postacią COVID-19 i przed śmiercią. Przyznał jednak, że mają dwie poważne wady. Osoby zaszczepione nadal mogą się zarazić i zarażać potem innych, a ich działanie jest ograniczone czasowo. „Potrzebujemy szczepionek, które chronią przed kolejnymi infekcjami i działają przez wiele lat” – stwierdził.

Gates pochwalił również szybką i zdecydowaną reakcję niektórych państw na niebezpieczeństwo. „Kilka państw jak np. Australia szybko zaczęło diagnozować przypadki <COVID-19> i izolować zarażonych. Udało im się drastycznie obniżyć liczbę zgonów” – zauważył – „Kiedy liczby w danym kraju stają się zbyt wysokie, to jest już za późno. Więc te pierwsze miesiące sprawiły wielką różnicę”. Dodał jednak, że ogólnie jako świat nie byliśmy gotowi na pandemię.

Sridhar zapytała Gatesa również o to jak radzić sobie z covidową dezinformacją szerzącą się w mediach społecznościowych i co robić w sytuacji, w której teorie spiskowe są popularniejsze od opinii ekspertów. Gates stwierdził, że duże organizacje zdrowia publicznego, takie jak WHO czy amerykańska CDC, potrzebują środków nie tylko na zapobieganie kolejnym pandemiom, ale także na lepszą komunikację ze społeczeństwem. Dodał też, że media społecznościowe nie poradziły sobie z przekazywaniem sprawdzonych informacji – i to, jak to poprawić, będzie tematem wielu debat w przyszłości.

Sridar zapytała Gatesa również o to kiedy jego zdaniem skończy się pandemia i czy Omikron pokaże nam, że z covidem można żyć. Gates odparł, że Omikron będzie ogromnym wyzwaniem dla służb zdrowia państw, w które uderzy, a najwięcej ciężkich przypadków będzie wśród niezaszczepionych. Jego zdaniem pojawienie się bardziej zaraźliwego wariantu jest mało prawdopodobne – ale przyznał, że pandemia w przeszłości potrafiła zaskoczyć. Stwierdził też, że po ustąpieniu fala Omikrona może stworzyć w społeczeństwie na tyle dużą odporność w społeczeństwie, że COVID będzie można zacząć traktować tak, jak traktuje się sezonową grypę – chociaż nie wykluczył, że podobnie jak w wypadku grypy przez kilka lat trzeba będzie przyjmować co roku szczepionki.

Źródło: Twitter Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Putin sfinansuje grę o zabijaniu Polaków

0 0

Niezwykłe odkrycie. Naukowcy: szympansy “budują zdania”

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij