Świat

Ukraińskie służby zatrzymały rosyjskiego agenta podejrzanego o przygotowywanie serii zamachów

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o wykryciu i aresztowaniu agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego, który miał przygotowywać “serię zamachów” w obwodzie odeskim. Obcokrajowca zatrzymano na gorącym uczynku – podały ukraińskie służby.

Według SBU wykryty agent to obcokrajowiec, który przyjeżdżał okresowo na Ukrainę, by wypełniać zadania rosyjskich służb specjalnych. Polecenia miał otrzymywać od przedstawicieli rosyjskiego wywiadu wojskowego, działających z terytorium separatystycznego Naddniestrza w Mołdawii.

Agent miał rozchwiać społeczno-polityczną sytuację w obwodzie odeskim poprzez dywersje i ataki terrorystyczne – twierdzi SBU.

Ustalono, że zorganizował on podpalenie pojazdu sił zbrojnych Ukrainy w Odessie w grudniu i uszkodził pomnik poświęcony Ukraińcom, którzy zginęli w wojnie w Donbasie. W dalszej kolejności obiektami jego działań miały być biura organizacji społecznych o patriotycznym charakterze oraz sprzęt wojskowy.

Według SBU rosyjskie służby chciały w ten sposób przeprowadzić operacje informacyjno-psychologiczne w kontekście rzekomej “obecności na terenie obwodu odeskiego prorosyjskiego podziemia i antyukraińskich nastrojów mieszkańców”.

Agenta zatrzymano na gorącym uczynku podczas spotkania z wykonawcą poleceń. Zatrzymany wyznaczał nowe zadanie dotyczące podpalenia sprzętu wojskowego i przekazywał pieniądze za poprzednie podpalenie pojazdu sił zbrojnych – utrzymuje SBU.

Poinformowano go o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z artykułu dotyczącego ataku terrorystycznego. Został aresztowany.

Źródło: PAP Autor: ndz/ ap/
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Tysiące Irakijczyków z Białorusi wróciło do domu

0 0

Książe Harry grozi, że poda brytyjski rząd do sądu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij