Świat

Rząd Holandii zmusił gminy do przyjmowania azylantów bez podstawy prawnej

Rząd nie miał podstaw prawnych, aby zmusić w grudniu pięć gmin do przyjęcia na swoim terenie uchodźców – przyznała sekretarz stanu ds. bezpieczeństwa Ankie Broekers-Knol, odpowiadając na interpelację posła Pietera Omtzigta.

W ubiegłym miesiącu minister Broekers-Knol poinformowała, że wydała polecenie gminom Alkmaar, Venray, Gorinchem, Enschede i Rotterdam zorganizowania schronisk dla 2 tys. azylantów.

Po interpelacji posła Omtzigta w tej sprawie sekretarz stanu przyznała we wtorek, że „pisma do gmin nie miały charakteru zobowiązania prawnego”.

„To zdumiewające i kładzie się cieniem na relacjach rządu z samorządami” – powiedział portalowi RTL Nieuws burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb. Z kolei władze Venray zamierzają spotkać się w tej sprawie jeszcze we wtorek, aby ustosunkować się do oświadczenia sekretarz stanu.

Holandia od miesięcy boryka się z brakiem miejsc dla uchodźców. Obecne schroniska dla ubiegających się o pobyt w Niderlandach są przepełnione.

Często są oni umieszczani w halach sportowych, a nawet na statkach wycieczkowych. Zdarzało się, że azylanci musieli nocować na krzesłach i leżakach; dochodziło do zamieszek.

W grudniu Centralna Agencja ds. Przyjmowania Osób Ubiegających się o Azyl (COA) poinformowała, że w przyszłym roku potrzeba dodatkowych 13 tys. miejsc dla uchodźców.

Źródło: PAP Autor: Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek
Fot. PAP/EPA/Angel Medina G.

Polecane artykuły

0 0

Tysiące Irakijczyków z Białorusi wróciło do domu

0 0

Książe Harry grozi, że poda brytyjski rząd do sądu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij