Kraj

Największy samolot świata utknął w Rzeszowie

An-225 Mrija, największy samolot świata, miał usterkę podczas lądowania na podrzeszowskim lotnisku w Jasionce. Teraz czeka na przylot specjalistów z Ukrainy.

Mrija (ukr. Marzenie) to obecnie największy samolot na świecie. Zbudowano go celem przenoszenia rosyjskiego promu kosmicznego Buran i jego rakiety nośnej, ale ten program został szybko anulowany po upadku ZSRR. Latający olbrzym od 2001 roku jest używany komercyjnie przez ukraińskie linie Antonov Airlines jako transportowiec. Budowy drugiego egzemplarza nigdy nie dokończono.

Z racji gigantycznych rozmiarów każdy przylot Mriji budzi ogromne zainteresowanie, nie tylko fanów lotnictwa. 9 stycznia samolot wylądował już po raz piąty na lotnisku w Jasionce. Ostatni przylot był jednak dla niego pechowy. Antonov Airlines poinformowały w poniedziałek, że w samolocie doszło do uszkodzenia śrub w podwoziu podczas lądowania. Podkreślili, że ten incydent nie miał wpływu na bezpieczeństwo załogi.

 

Maszyna obecnie znajduje się na płycie lotniska w Jasionce. Ukraińska agencja Unian poinformowała, że czeka na to, aż do Jasionki przylecą specjaliści z zakładu Antonova i dokonają naprawy. Nie wiadomo na razie ile potrwa. Rzecznik prasowy lotniska w Jasionce Waldemar Mazgaj powiedział, że podobnie jak inne porty lotnicze także ten pod Rzeszowem nie odpowiada za stan techniczny korzystających z nich maszyn i nie może udzielać w tym zakresie informacji.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVN24 Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Tysiące Irakijczyków z Białorusi wróciło do domu

0 0

Książe Harry grozi, że poda brytyjski rząd do sądu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij