Świat

Prezydent chce ugasić Wrota Piekieł

Prezydent Turkmenistanu Gurbanguly Berdymukhamedow chce ugasić słynny krater „Wrota Piekieł”. To jedna z największych atrakcji turystycznych jego kraju.

Krater Gazowy Derweze, zwany popularnie Wrotami Piekieł, to krater powstały na złożu gazu ziemnego. Ma 69 metrów średnicy i 30 metrów wysokości. Na początku lat siedemdziesiątych zaczął się palić i od tego czasu nie ugasł. To, jak doszło do jego zapłonu, nadal jest zagadką – najpopularniejsza teoria głosi, że został podpalony celowo przez rosyjskich geologów, którzy bali się skażenia okolicy metanem.

Ten krater to najpopularniejsza atrakcja turystyczna Turkmenistanu. Berdymukhamedow mimo tego uznał, że powinien być ugaszony. Oficjalnym powodem jest to, że płomienie i dym mają zły wpływ na środowisko naturalne i zdrowie okolicznych mieszkańców. Polityk przyznał jednak, że nie chce również marnować zapasów gazu ziemnego, który jest dla jego państwa ważnym surowcem eksportowym. „Tracimy cenne surowce naturalne, za które moglibyśmy otrzymać znaczące zyski i użyć ich do poprawy dobrobytu naszego narodu” – powiedział.

Na razie nie wiadomo kiedy Turkmenistan faktycznie podejmie próbę jego ugaszenia. Nie wiadomo też w jaki sposób to zrobi – prezydent dopiero polecił swoim urzędnikom znalezienie na to sposobu.

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC Autor: WM
Fot. Tormod Sandtorv, CC BY-SA 2.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij