Gospodarka

Szczęśliwy finał negocjacji ws. Turowa. Poznaliśmy termin podpisania porozumienia

Warunki porozumienia ws. kopalni Turów zostały już omówione ze stroną czeską. Teraz pozostała już kwestia złożenia podpisów, co ma nastąpić najprawdopodobniej do końca stycznia. Informacje na ten temat przekazała europoseł PiS Anna Zalewska.

W rozmowie w Radiu Wrocław, europosłanka przyznała, że zawarcie porozumienia ze stroną czeską to kwestia tylko i wyłącznie podpisania, a to – jej zdaniem – wydarzy się do końca stycznia. „Na pewno nie dzisiaj, jutro czy pojutrze, dlatego że za tydzień czy półtora dopiero będzie expose rządu, będzie zaprzysiężenie rządu i wtedy będą takie pełnoprawne decyzje” – wyjaśnia Zalewska.

Eurodeputowana podkreśliła, że należy odsunąć złe emocję od Turowa. Przypomniała, że 15 stycznia do Turowa mają zjechać różne organizacje, które jak mówi „będą ośmielały się mówić mieszkańcom Bogatyni i pracownikom Turowa, że żądają natychmiastowego zamknięcia kopalni”. Zapewniła, że zamierza w tym czasie udać się do Bogatyni.

Zalewska zaznaczyła, że należy szanować przyrodę i dbać o ochronę środowiska. Jednak jej zdaniem, nie można ulegać „ekologicznym faszystom”. „Oni chcą powiedzieć mieszkańcom prosto w oczy, że macie umierać z głodu” – powiedziała w Radiu Wrocław.

Zdaniem europsłanki, Polska nie ma obowiązku płacić kar za utrzymanie działalności kopalni Turów. Całą sytuację określiła jako publicystyczną dyskusję, ponieważ nałożenie kar na Polskę nie ma żadnych podstaw prawnych.

Sprawa z kopalnią Turów swój początek miała pod koniec lutego 2021 r. Wówczas Czechy wniosły do TSUE skargę przeciw Polsce w sprawie rozbudowania kopalni Turów. Nasi południowi sąsiedzi zażądali zastosowania tzw. środka tymczasowego w postaci nakazu wstrzymania wydobycia. W maju 2021 r. Trybunał przychylił się do skargi Czechów i nakazał wstrzymanie prac wydobywczych w kopalni Turów. Polski rząd nie podporządkował się do tej decyzji, w związku z czym TSUE nałożył na Polskę karę w wysokości 500 tys. euro dziennie.

Polska podjęła negocjację ze stroną czeską w sprawie kopalni Turów w czerwcu 2021 r., jednak 30 września zostały przerwane. Rozmowy wznowiono 5 listopada, jednak później ich nie kontynuowano.

Źródło: stefczyk.info/na podst.tvp.info Autor: MS
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij