Gospodarka

Tarcza antyinflacyjna zbije w styczniu inflację o 1-1,5 pkt proc.

Tarcza antyinflacyjna, w tym obniżka akcyzy na paliwa, zbije w styczniu inflację o 1-1,5 pkt proc. – powiedział w poniedziałek członek zarządu NBP Paweł Szałamacha. Ocenił, że reakcja rządu w odniesieniu do nośników energii była “adekwatna i na czas”.

Od poniedziałku, 20 grudnia br. w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej obowiązuje obniżona akcyza na paliwa. Od 1 stycznia nastąpi też obniżka akcyzy na prąd i zwolnienie sprzedaży detalicznej paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

W Programie Trzecim Polskiego Radia Szałamacha ocenił, że reakcja rządu w odniesieniu do nośników energii była “adekwatna i na czas”. “My importujemy dwie trzecie gazu, prawie całą ropę naftową także importujemy. Nie mamy wpływu na to (na ceny – PAP). Mimo to, rząd rezygnuje z tych dochodów podatkowych, które mógłby pobrać i rzuca wszystkie zasoby po to, by zbić ścieżkę inflacji” – powiedział.

Jak dodał, m.in. obniżka akcyzy na paliwa zbije w styczniu inflację o 1-1,5 pkt proc. “Ta ścieżka zostanie zahamowana” – stwierdził.

“Inflacja trochę się bierze z twardych liczb i trochę z psychologii, z oczekiwań inflacyjnych. W momencie, gdy panuje przekonanie, że inflacja się utrwali na poziomie 6, 7, 8 proc., to wszyscy mówią: muszę zaokrąglać ceny, bo przecież jest inflacja” – podkreślił Szałamacha.

Zwrócił uwagę, że NBP zaczął normalizować politykę pieniężną: zawieszono skup aktywów i były już trzy podwyżki stóp procentowych.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij