Rozrywka

Słynny muzyk sprzedał prawa autorskie do swoich piosenek. Kwota szokuje

Słynny muzyk Bruce Springsteen zdecydował się na sprzedanie praw autorskich do wszystkich swoich piosenek. Dostał za nie oszałamiającą kwotę.

72-letni muzyk wypuścił swój pierwszy album w 1972 roku, ale podobnie jak drugi okazały się komercyjną porażką. Dopiero trzeci, Born to Run z 1975 roku, okazał się hitem. Album ten i dwa kolejne, Darkness on the Edge of Town i The River, dotarły na pierwsze miejsca list bestsellerów. Jego największym sukcesem okazał się jednak Born in the U.S.A. z 1984 roku, jedna z najlepiej sprzedających się płyt w historii muzyki. Springsteen uważany jest za jednego z twórców gatunku znanego jako heartland rock, łączącego mainstreamową muzykę rockową z tekstami o problemach klasy robotniczej, często o mocno lewicowym wydźwięku.

Muzyk w swojej długiej karierze wydał 20 albumów i napisał ponad 300 piosenek, z których wiele stało się hitami. Jak donosi Billboard teraz postanowił sprzedać prawa autorskie do wszystkich, łącznie z wczesnymi niepublikowanymi nagraniami, wytwórni Sony. Według magazynu miał dostać za nie aż pół miliarda dolarów – co jest najprawdopodobniej największą kwotą jaką wytwórnia zapłaciła za muzykę jednego wykonawcy w historii.

Springsteen nie jest jedynym legendarnym muzykiem który zdecydował się na taki krok. W grudniu 2020 roku prawa do swoich piosenek sprzedał wytwórni Universal Bob Dylan. Miał za nie dostać dziewięciocyfrową kwotę, ale nie ujawniono jaką. Swoją muzykę sprzedała też znana z zespołu Fleetwood Mac Stevie Nicks, która dołożyła prawa do wykorzystywania jej wizerunku. Wytwórnia Primary Wave Music zapłaciła jej 100 milionów dolarów. W maju prawa do swoich piosenek sprzedał Sony także Paul Simon, najlepiej znany z duetu z Artem Garfunkelem, ale nie ujawniono ile za nie dostał.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Billboard Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij