Rozrywka

Dziennikarka “Dziennika Bałtyckiego” zastanawia się, jak urządzić “wegańskie Boże Narodzenie” i “bezmięsną Wigilię”? Internauci doradzają

– Wegańskie Boże Narodzenie w Trójmieście. Bezmięsne potrawy wigilijne – tekst pod takim tytułem pojawił się w wydawanym na Pomorzu “Dzienniku Bałtyckim”. Choć tytuł później zmieniono, to ogólnej wymowy tekstu już nie. Autorka zauważa, że “(…) ponad 3 mln Polaków to weganie i wegetarianie” i dodaje, że “dieta wykluczająca mięso i produkty odzwierzęce staje się coraz popularniejsza, a osób które na nią przeszły, wciąż przybywa”. W tym kontekście stawia pytanie o to, jakie bezmięsne potrawy można polecić w… tradycyjnie bezmięsną wigilię Bożego Narodzenia.

– Jak mówią statystyki, osoby na diecie roślinnej w naszym kraju to przede wszystkim młodzi mieszkańcy miast. Trójmiasto znalazło się wśród 5 najbardziej wegetariańskich miast w Polsce. Nic więc dziwnego, że w Gdańsku, Sopocie i Gdyni bardzo łatwo jest zaopatrzyć się we wszelkie wegańskie produkty spożywcze potrzebne do przygotowania roślinnej gwiazdki – pisze autorka tekstu.

A później wymienia bezmięsne potrawy, które można byłoby polecić w… bezmięsną Wigilię, np. “selerybę”.

– Brzmi tajemniczo? To nic innego, jak smażony seler zawinięty w liść nori. Prawdziwy hit od kilku sezonów, odnoszący wielkie sukcesy na wegańskich blogach kulinarnych. Nawet mięsożercy pozostają zdumieni tym, jak bardzo seleryba przypomina smażoną rybę – czytamy w “Dzienniku Bałtyckim”.

Przypomnijmy, że Wigilia, zgodnie z łacińską etymologią słowa, oznacza “czuwanie”, a pierwotnie w czasie tego święta kojarzona była ze strażą nocną i oczekiwaniem. W słowniku kościelnym nazywa się tak dzień poprzedzający większe święto. Dawniej w każdą wigilię obowiązywał post. Do stołu wigilijnego siadano, gdy zabłysła pierwsza gwiazda. Miała ona przypominać Gwiazdę Betlejemską prowadzącą pasterzy i magów do Betlejem.

Choć od 2003 roku, zgodnie z formułą kościelnych przykazań, zatwierdzonych formalnie przez Watykańską Kongregację Nauki Wiary, formalnie nie obowiązuje już post w Wigilię Bożego Narodzenia, to w wielu polskich domach ta długoletnia tradycja jest wciąż kultywowana i spożywa się potrawy bezmięsne.

Dziennikarce “Dziennika Bałtyckiego” przypomnieli o tym internauci:

 
Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij