Kraj

Imigranci znowu szturmowali granicę. W ruch poszły kamienie i lasery

Wczoraj w nocy doszło do kolejnego szturmu na polską granicę z Białorusią. Imigranci obrzucili strażników granicznych kamieniami i oślepiali ich przy pomocy latarek i laserów.

Jak poinformowała rzecznik prasowa SG ppor. Anna Michalska do szturmu doszło w sobotę ok. 19:30 w okolicach Dubicz Cerkiewnych w powiecie hajnowskim. Wzięła w nim udział grupa ok. 30 nielegalnych imigrantów. „Rzucali kamieniami w kierunku naszych posterunków, rozcinali ogrodzenie z drutu kolczastego typu concertina” – poinformowała – „Bardzo dużo laserów i latarek zaczęło nas oślepiać. Oczywiście wszystko przy służbach białoruskich”.

Michalska poinformowała, że w rezultacie tego szturmu 11 imigrantom udało się przedrzeć na terytorium Polski. Wszyscy zostali jednak zatrzymani i niezwłocznie doprowadzeni do linii granicy. Rzecznik poinformowała, że na razie nie ma informacji aby któryś z polskich funkcjonariuszy ucierpiał.

Straż Graniczna poinformowała na swoim Twitterze, że tylko zeszłej nocy odnotowano 43 próby jej nielegalnego przekroczenia. Funkcjonariusze SG wydali siedem postanowień o opuszczeniu terytorium RP. Za pomocnictwo zatrzymano również dwóch obywateli Ukrainy.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że żołnierze z Estonii już teraz pomagają w pilnowaniu naszej granicy. Ich zadaniem jest budowa i naprawa tymczasowego ogrodzenia z concertiny i udrożnianie połączeń drogowych. Od 2 grudnia za zgodą prezydenta Dudy w Polsce przebywa 155 żołnierzy z Wielkiej Brytanii i 150 żołnierzy z Estonii, będą pomagać naszym siłom zbrojnym w pilnowaniu granicy co najmniej do 30 kwietnia przyszłego roku. Niewykluczone, że już wkrótce do Polski trafią też Czesi i Węgrzy.

 

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP, Twitter Autor: WM
Fot. PAP/Artur Reszko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij