Świat

Facebook ujawnił działania białoruskiego KGB. Fałszywe profile dziennikarzy i aktywistów w mediach społecznościowych

Korporacja Meta, znana wcześniej jako Facebook, ujawniła, iż posiada dowody na rosyjskie i białoruskie działania propagandowe w mediach społecznościowych. Zdaniem dziennikarzy CNN, którzy opisali tę sprawę, władze firmy należącej do Marka Zuckerberga miały zablokować fałszywe konta aktywistów i dziennikarzy, którzy na zlecenie białoruskich służb próbowali wpływać na nastroje społeczne w Polsce, by eskalować napięcia w regionie. 

Według korporacji Zuckerberga, służby specjalne za pomocą fałszywych kont miały dyskredytować działania polskiego rządu i obwiniać nasze władze za konflikt z Białorusią. Teksty, które towarzyszyły takim wpisom powstawały w języku polskim, angielskim i kurdyjskim, a właściciele mieli posługiwać się zdjęciami profilowymi z twarzami wygenerowanymi przez algorytmy sztucznej inteligencji.

Władze Meta miały wyśledzić blisko 41 kont powiązanych z białoruskim KGB, które zostały usunięte. Udało im się także odkryć osobną sieć działającą w Polsce, w ramach której działały fałszywe konta udające migrantów, którzy mieli dzielić się swoimi złymi doświadczeniami znad granicy. Władze Facebooka nie ujawniły, kto stał za całym procederem. Przyznały jedynie, że udało im się odnaleźć i zablokować fałszywe konta i grupy.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Tysiące Irakijczyków z Białorusi wróciło do domu

0 0

Książe Harry grozi, że poda brytyjski rząd do sądu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij