Świat

Ukraina wstąpi do NATO wbrew Rosji? Mocna deklaracja szefa Sojuszu

Kwestia ewentualnego wstąpienia Ukrainy do NATO od dawna spotyka się z wrogą reakcją Rosji. Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg jasno wyraził swoją opinię o tym, co sądzi o wątpliwościach Rosji.

Obecnie w Rydze trwa spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO, którego tematem jest m.in. aktywność wojskowa Rosji przy granicy z Ukrainą, hybrydowe działania Białorusi czy też nowa koncepcja strategiczna Sojuszu. Bierze w nim udział również sekretarz Stoltenberg.

Na konferencji prasowej sekretarz nie pozostawił wątpliwości, że przy ewentualnym przyjmowaniu Ukrainy do NATO Pakt Północnoatlantycki nie zwróci uwagi na pohukiwania Rosji. Podkreślił, że zdecyduje o tym 30 państw będących jego członkami jeśli Ukraina spełni odpowiednie kryteria, dotyczące np. walki z korupcją. „Rosja nie ma w tej sprawie prawa głosu i weta” – podkreślił.

„Ukraina jest niepodległym państwem, jej granice muszą być bezpieczne, sąsiedzi nie mogą ich naruszać” – powiedział podczas konferencji prasowej –  „Nie chcemy wracać do świata, w którym państwa były ograniczane przez strefy wpływów mocarstw. Rosja nie ma prawa do ustalania swoich stref wpływu”.

Drugiego dnia obrad ministrowie spotkali się m.in. z szefem dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułebą i jego gruzińskim odpowiednikiem Dawidem Zalkalianim. Stoltenberg na zakończenie obrad podkreślił, że oba te państwa nie tylko aspirują do zostania członkami NATO, ale już teraz są jego ważnymi sojusznikami. Powiedział też, że Sojusz niezmiennie wspiera ich suwerenność.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS

Polecane artykuły

0 0

Tysiące Irakijczyków z Białorusi wróciło do domu

0 0

Książe Harry grozi, że poda brytyjski rząd do sądu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij