Gospodarka

Maffashion ma kłopoty. UOKiK zabrał się za influencerów, chce dla nich kar finansowych

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta przygląda się praktykom reklamowym znanych influencerów. Wszczął też postępowanie przeciwko Maffashion i innym popularnym influencerom za to, że nie chcieli odpowiedzieć na ich pytania.

Pod koniec września prezes UOKiK Tomasz Chróstny podjął postępowanie w sprawie działań reklamowych influencerów w mediach społecznościowych. Chcą sprawdzić, czy publikowane przez nich treści reklamowe są odpowiednio oznaczane i czy to oznaczenie jest wystarczająco jasne i wyraźne. Chcieli też sprawdzić, czy ewentualne zaniedbania w tym temacie nie są wymagane przez samych reklamodawców.

W tym celu UOKiK skierował wezwania do wielu podmiotów – samych influencerów jak i agencji reklamowych – żądając udzielenia informacji o zawartych umowach, zasadach współpracy i oznaczania treści reklamowych itp. Urząd poinformował w komunikacie, że cześć adresatów nie odebrała korespondencji lub nie odpowiedziała na zadane pytania, nie przesłali również wymaganych dokumentów.

Prezes UOKiK stwierdził, że nie puści im tego płazem. Zdecydował się o wszczęcie postępowań o nałożenie kary za brak współpracy w toku postępowania. Rozpoczęto je w sprawie czterech popularnych influencerów: Julii „Maffashion” Kuczyńskiej, Marka „Kruszwila” Kruszela, Marcina Dubiela i Marleny „Marley” Sojki. Grożą im za to poważne kary finansowe.
Prezes UOKiK chce również zweryfikować czy oznaczanie we właściwy sposób treści reklamowych wpływa na zasięgi zawierających takie treści postów w mediach społecznościowych oraz w jaki sposób umożliwiają one ich oznaczanie.

Oprócz kryptoreklam UOKiK przyjrzy się również promowaniu tzw. scamu czyli produktów, które stanowią oszustwo. Chce sprawdzić, czy influencerzy w ogóle weryfikują oferty współpracy i jak się zachowują w wypadku stwierdzenia nieprawidłowości oraz to, czy wycofują się z reklamowania danego produktu lub oferują naprawę szkody śledzącym je osobom kiedy okaże się, że jest on oszustwem. „Nie można bezrefleksyjnie decydować się na wątpliwą współpracę tylko z pobudek finansowych” -podkreślił – „Każdy influencer powinien przestrzegać prawa przy promowaniu produktu bądź usługi oraz brać odpowiedzialność za swoje działania”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Wirtualne Media Autor: WM
Fot. Screen z Youtube

Polecane artykuły

0 0

Tysiące Irakijczyków z Białorusi wróciło do domu

0 0

Książe Harry grozi, że poda brytyjski rząd do sądu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij