Kraj

Będzie kwarantanna dla podróżnych z państw, gdzie wykryto omikron

Ministerstwo zdrowia planuje wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z państw, w których wykryto wariant omikron chińskiego koronawirusa. Obecnie pracują nad stworzeniem ich listy.

Omikron to odkryty po raz pierwszy w Afryce Południowej wariant koronawirusa, który obecnie rozprzestrzenia się na całym świecie. Budzi ogromny niepokój ekspertów od zdrowia publicznego gdyż istnieją podejrzenia, że jest dużo bardziej zaraźliwy i odporny na szczepionki niż poprzednie warianty.

Niedzielski ujawnił, że MZ będzie chciało wprowadzić kwarantannę dla osób, które przyjeżdżają do Polski z państw, w których wykryto ten wariant. Ma to dotyczyć także innych państw Europy. „Pracujemy nad listą” – stwierdził – „Działamy bardzo pilnie”. Przepisy o kwarantannie mają wejść w życie na początku grudnia.

Z kwarantanny ma zwalniać negatywny test na covid, który można wykonać po siedmiu dniach. Rozważane jest również zwalnianie z niej osób zaszczepionych. Niedzielski przyznał, że o tym wariancie jak na razie niewiele wiadomo, a docierające do nich informacje bywają sprzeczne ze sobą.

Pierwszym europejskim krajem w którym wykryto omnikron była Belgia. W sobotę kolejne przypadki odkryto w Wielkiej Brytanii i we Włoszech, a duże prawdopodobieństwo jego wystąpienia zgłoszono w Niemczech, Czechach, Holandii i Danii.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/FAZRY ISMAIL

Polecane artykuły

0 0

Tysiące Irakijczyków z Białorusi wróciło do domu

0 0

Książe Harry grozi, że poda brytyjski rząd do sądu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij