Kraj

A.Niedzielski: Od 1 grudnia możliwe nowe obostrzenia

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w Radiu Plus „Jesteśmy już w tej chwili w trudnej sytuacji. Szpitale są obłożone. Musimy likwidować normalne miejsca leczenia i otwierać w to miejsce łóżka covidowe. Pojawienie się elementu, który mógłby spowodować, że zamiast oczekiwanego przesilenia będziemy mieć przyspieszenie, to jest naprawdę game changer. Coś co zmienia w sposób fundamentalny ocenę sytuacji.

Pojawienie się tego nowego ryzyka w tym punkcie, w którym jesteśmy, to nie jest sytuacja, którą można ignorować, czy przejść nad nią do porządku dziennego. Na dzisiejszym (11) sztabie kryzysowym przeanalizujemy sytuację. Musi zostać podjęta decyzja dotycząca uszczelnienia granic. Na pewno będziemy myśleli o rozwiązaniu, które było już stosowane, na pewno będziemy chcieli kwarantannować osoby, które przyjeżdżają, z krajów gdzie odnotowano Omikron, pracujemy nad listą tych krajów. Będziemy stosowali raczej to rozwiązanie, że szczepienia zwalniają, choć nie do końca wiemy jaka jest interakcja nowego wariantu ze szczepieniami. Trzeba działać bardzo pilnie, te uszczelnienia granicy będą od początku grudnia.”

Od grudnia nowe obostrzenia.

Minister Adam Niedzielski zapowiada też nowe obostrzenia od początku grudnia „Będziemy dyskutowali na sztabie o tym co będzie konkretnie. Na pewno jakaś decyzja dotycząca alertowego, tak to nazwę, postawienia sprawy. Pakietu, który będzie odpowiedzią na to ryzyko nowego wariantu Omikron.

-(JP) Zamknięcie szkół wchodzi w grę?

-(AN) Nie, nie wchodzi w grę. Raczej myślimy o takich drobnych ruchach, które będą wyraźnym sygnałem, że pojawiło się w otoczeniu nowe zagrożenie w postaci Omikrona. Na przykład limity, ale to musimy sobie przemyśleć dokładnie.

Skuteczność szczepionki spada.

Minister zdrowia pytany o skuteczność szczepionek, mówił „Chcielibyśmy żeby te skuteczności były lepsze. Proszę pamiętać, że szczepionka była opracowana dla pierwotnej wersji wirusa. Potem pojawiły się wersje Alfa, czy Delta, to nie są te same wirusy, na które było przygotowane szczepienie. Więc wiadomo, że skuteczność tej szczepionki spada. Cały czas wiadomo jednak, że ochrona przed najcięższym przechodzeniem zachorowania jest jednak widoczna. Od samego początku jak mówiliśmy o skuteczności szczepionki to przede wszystkim mówiliśmy, że ma chronić przed ciężkim przebiegiem i zgonem. Przed samą infekcją i zakażeniem to wiadomo ,że ta ochrona nigdy nie będzie stuprocentowa.”

Poniżej link do pełnej wersji audio i wideo wywiadu:

 

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Tysiące Irakijczyków z Białorusi wróciło do domu

0 0

Książe Harry grozi, że poda brytyjski rząd do sądu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij