Kraj

Mochnacki wrócił do Polski

Trumna ze szczątkami działacza polonijnego Maurycego Mochnackiego jest już w Polsce. Spocznie na Powązkach.

Maurycy Mochnacki urodził się w 1803 roku w Bojańcu. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, ale za działalność niepodległościową został z niego relegowany, a w latach 1823-24 był więziony przez Rosjan. Po uwolnieniu dalej prowadził działalność niepodległościową, założył m.in. Gazetę Polską i Kurier Polski. W czasie powstania był jednym z przywódców obozu radykalnego, brał też udział w walkach, m.in. w bitwie o Olszynkę Grochowską. Był wielokrotnie ranny i został odznaczony krzyżem Virtuti Militari.
Po klęsce powstania znalazł się na emigracji i stał się jego kronikarzem. Był również krytykiem literackim, uznawany jest za jednego z ojców polskiego romantyzmu. Zmarł w 1834 roku we francuskim Auxerre na gruźlicę.

Na lotnisku Okęcie w Warszawie wylądował samolot CASA z jego szczątkami na pokładzie. W ostatniej drodze towarzyszyli mu żołnierze, delegacja z Polski z pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Janem Dziedziczakiem oraz przedstawiciele mera Auxerre.

Uroczystość przyjęcia jego szczątków odbędzie się na płycie lotniska, swój udział w niej zapowiedział m.in. premier Mateusz Morawiecki. Następnie msza żałobna zostanie odprawiona w Katedrze Polowej WP. Po jej zakończeniu jego szczątki spoczną na Cmentarzy Wojskowym na Powązkach.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot. PAP/Leszek Szymański

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij