Świat

Wojskowe samoloty będą transportowały chorych na Covid-19. Niemcy walczą z brakiem miejsc w szpitalach

Samoloty niemieckich sił powietrznych będą od piątku transportowały pacjentów z Covid-19. Specjalnie wyposażonymi samolotami latać będą pacjenci, dla których zabrakło miejsc na oddziałach intensywnej terapii w pewnych regionach.

Informację o planowanych działaniach w walce z Covid przy użyciu wojskowych samolotów przekazał w piętek dziennik „Tagesspiegiel”. W piątek Lutfwaffe przetransportuje pacjentów z Bawarii, na południowym wschodzie kraju, gdzie brakuje wolnych łóżek na oddziałach intensywnej terapii. Chorzy trafią do Nadrenii Północnej-Westfalii na północnym zachodzie.

Do transportu pacjentów, którzy potrzebują intensywnej terapii, zostaną wykorzystane dwa specjalne samoloty. Niemieckie wojsko użyje do tego celu modelu Airbus A310 MedEvac. Dpa podaje, że lądowanie pierwszego z nich na lotnisku Memmingen w Bawari zaplanowano na godzinę 14 w piątek. Stamtąd chorzy trafią do Muenster-Osnabrueck (Nadrenia Północna-Westfalia).

Dziennik podaje, że samoloty wykorzystywane do transportu pacjentów, to „latające oddziały intensywnej terapii”. Obecnie niemieckie siły powietrzne dysponują dwoma takimi samolotami, a na ich pokładzie znajduje się sześć miejsc zabiegowych oraz dwa urządzenia specjalnie przystosowane do intensywnej terapii.

Gazeta informuje, że na początku pandemii w 2020 roku, niemieckie stowarzyszenie intensywnej terapii (Divi) opracowało tzw. system koniczyna. Zakłada on relokacje pacjentów w obrębie sąsiadujących ze sobą powiatów i krajów związkowych. Pacjenci z Covid-19 powinni mieć możliwość szybkiego znalezienia wolnego łóżka na terenie całego kraju. Relokacja dotyczy przede wszystkim pacjentów intensywnej terapii znajdujących się w stabilnym stanie. Przewożenie pacjentów z innymi schorzeniami niż Covid-19 dopuszczane będzie tylko w wyjątkowych przypadkach.

W piątek w Niemczech poinformowano o 76 414 nowych zakażeniach koronawirusem, co stanowi dotychczasowy rekord.

Źródło: stefczyk.info/na podst.PAP Autor: MS
Fot. pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij