Publicystyka

Polscy cywile nie ginęli w II Wojnie Światowej. Szokujące treści w encyklopedii dla dzieci

Niedawno polską premierę miała polska wersja Encyklopedii Britannica dla Dzieci. Popularny portal Żelazna Logika ujawnił, że nie znalazły się w niej bardzo ważne informacje o niemieckiej okupacji Polski.

Encyklopedia Britannica to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych encyklopedii na świecie. Była wydawana od roku 1768 roku, od 2012 wydawana jest tylko w wersji online. Wersja z 2010 roku liczyła aż 32 tomy.

Niedawno swoją premierę miała Britannica. Nowa Encyklopedia dla Dzieci. Z opisów i recenzji w internecie można się dowiedzieć, że jest to encyklopedia, w której same treści i ich forma zostały dostosowane do potrzeb młodych czytelników. Popularny profil Żelazna Logika zauważył jednak, że w haśle o Holokauście zabrakło w niej kluczowej informacji. „Jutro różne promocje i inne takie, to chcielibyśmy Wam pokazać jedną książkę, dosyć znaną i popularną, skierowaną do dzieci, i jej ciekawe podejście do historii” – napisali – „Nie brakuje Wam tam jakiejś grupy?”.

Z zamieszczonych fotografii wynika, że w haśle Holokaust wymieniono ofiary „nazistów” – nie pada w nim słowo Niemcy. Wśród nich autor tego hasła wyliczył oprócz Żydów także Romów, osoby niepełnosprawne, osoby LGBT oraz „Europejczyków z Europy Wschodniej” – ale nie wspomniał już o Polakach.

Podobnego „niedopatrzenia” autorzy dopuścili się w haśle o ofiarach II Wojny Światowej. Na ilustrującym go wykresie zaznaczono ofiary cywilne ogółem, zabitych Żydów, a nawet niemieckich żołnierzy – ale już nie polskie ofiary niemieckiej okupacji.

Źródło: Twitter Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij