Świat

Już wiadomo kto zastąpi Merkel

Niemieckim partiom udało się wejść w porozumienie koalicyjne. Ogłosili też kto zastąpi Angelę Merkel na stanowisku szefa niemieckiego rządu.

Merkel była kanclerzem Niemiec przez ostatnie 16 lat. Jakiś czas temu ogłosiła jednak, że nie będzie ubiegać się o kolejną kadencję i przejdzie na polityczną emeryturę. Ostatecznie jej partia i tak przegrała ostatnie wybory. Zwyciężyła w nich socjaldemokratyczna Partia Niemiec, zdobywając 206 miejsc – o 53 więcej niż w poprzednich – a koalicja CDU/CSU zajęła drugie miejsce, tracąc 49 miejsc.

SPD rozpoczęła rozmowy koalicyjne z dwoma innymi partiami, Zielonymi i liberalną FDP. W środę ogłoszono, że zakończyły się one sukcesem i wkrótce koalicja utworzy nowy rząd. Na jego czele stanie lider SPD Olaf Scholz. Ma zostać wybrany na szefa rządu federalnego w tygodniu rozpoczynającym się 6 grudnia. Utworzenie nowego rządu będzie oficjalnym końcem rządów Merkel w Niemczech.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij