Świat

Izraelska firma odkryła poważny błąd w smartfonach. Co trzeci mógł być podsłuchiwany

Izraelska firma Check Point odkryła poważną wadę w popularnych układach scalonych firmy MediaTek. Sprawił on, że wszystkie wyposażone w niego smartfony i podobne urządzenia były podatne na podsłuchiwanie przez hakerów.

Jak poinformowali analitycy Check Point błąd w konstrukcji dotyczył układów scalonych tajwańskiej firmy MediaTek, które odpowiadały za przetwarzanie sygnałów dźwiękowych. Mógł on umożliwić hakerom podsłuchiwanie rozmów. W tym celu musieliby wprowadzić na dane urządzenie złośliwe oprogramowanie, tzw. malware. To z kolei dałoby im dostęp do tego jak te układy współpracują z systemem Android i umożliwiłoby im zdalne podsłuchiwanie rozmów.

Check Point już jakiś czas temu poinformował Mediatek o znalezionych podczas rutynowej kontroli słabościach w ich układzie scalonym. Forma poinformowała, że cztery zidentyfikowane słabe punkty zostały już poprawione odpowiednimi uaktualnieniami oprogramowania.

Potencjalnie sytuacja mogła być bardzo groźna. Układy scalone MediaTek są bowiem niezwykle popularne, wykorzystują je m.in. takie marki jak Xiaomi czy Oppo, szacuje się, że są one obecne w co trzecim smartfonie i podobnym urządzeniu na rynku. Na szczęście wszystko wskazuje, że tym razem ten błąd eksperci od cyberbezpieczeństwa odkryli przed hakerami. Eksperci z Check Point podkreślają, że nie mieli żadnych sygnałów o wykorzystywaniu go przez hakerów a te układy sprawdzili profilaktycznie, z racji ich wielkiej popularności.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Forbes Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij