Świat

Rosjanie oskarżają USA o ćwiczenie ataku jądrowego na ich kraj

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oświadczył we wtorek, że samoloty bojowe Stanów Zjednoczonych ćwiczyły w listopadzie użycie broni jądrowej wobec Rosji; według ministra 10 bombowców strategicznych USA zbliżyło się do granicy rosyjskiej na 20 km.

W trakcie ćwiczeń Global Thunder bombowce “ćwiczyły opcję użycia wobec Rosji broni jądrowej, praktycznie jednocześnie z kierunku zachodniego i wschodniego” – powiedział Szojgu. “Minimalna odległość od naszej granicy wynosiła 20 km” – dodał.

Oświadczył także, że aktywność lotnictwa wojskowego Stanów Zjednoczonych w pobliżu granic rosyjskich wzrosła w ostatnim czasie. Ministerstwo obrony Rosji uważa, że w ostatnim miesiącu samoloty USA wykonały 30 lotów w kierunku rosyjskiej granicy, czyli 2,5 razy więcej niż w tym samym miesiącu zeszłego roku.

Minister obrony Rosji wypowiadał się po spotkaniu ze swym chińskim odpowiednikiem Wei Fenghe. Politycy oświadczyli, że USA podejmują wobec Chin i Rosji jednakowo agresywne działania w sferze wojskowej.

Źródło: PAP Autor: Z Moskwy Anna Wróbel
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij