Świat

Niemcy dziękują Polakom za ochronę granic. “Codziennie dostajemy maile z podziękowaniami”

Ambasada RP w Niemczech otrzymuje w ostatnich dniach liczne wiadomości od obywateli niemieckich wyrażających poparcie dla działań rządu Polski na granicy polsko-białoruskiej. “Codziennie dostajemy 30-50 takich maili” – przekazała PAP rzeczniczka prasowa placówki.

“Niektóre z nich mają rozbudowaną formę, inne krótką: +Danke, Polen+” – podkreśla rzeczniczka Magdalena Szuber-Zasacka. “Niektórzy chcą uczestniczyć w fizycznej obronie granicy z Białorusią, inni z kolei proszą o numer konta, aby współfinansować budowę +muru granicznego+; wielu obywateli krytycznie odnosi się do dotychczasowej niemieckiej polityki migracyjnej i dziękuje, że Polska ma odwagę bronić granicy fizycznie, a tym samym reszty państw UE” – dodaje.

Podobnej treści listy ambasada otrzymuje także pocztą tradycyjną.

“Jestem obywatelem Republiki Federalnej Niemiec i chciałbym podziękować Rzeczpospolitej Polskiej za jej silne zaangażowanie w zabezpieczenie zewnętrznej granicy UE z Białorusią. Polska zasłużyła na wszelkie podziękowania ze strony UE. (…) Życzę szybkiego powrotu do zdrowia strażnikowi granicznemu, który został ranny przez osoby ubiegające się o azyl” – napisał jeden z nadawców.

“Chciałbym skorzystać z okazji, aby osobiście podziękować państwu polskiemu i jego obywatelom. Ich zaangażowanie na granicy z Białorusią zasługuje na szacunek i uznanie. Niestety, wasz kraj nie otrzymuje od Niemiec takiego wsparcia, na jakie zasługuje. Broni nie tylko swojej granicy, ale i całej UE. Bardzo dziękuję za Państwa zaangażowanie” – podkreśla inny.

“Z wielkim zainteresowaniem śledzę wydarzenia na granicy Polski i Białorusi. Ważne jest dla mnie, aby podziękować Panu i polskiemu rządowi za zdecydowane i konsekwentne działania: pośrednio chroniliście również naszą granicę przed migrantami, za to szacunek i podziękowania! Życzyłbym sobie, aby nasz rząd również działał z taką determinacją, a jednocześnie z wyczuciem proporcji” – można przeczytać w kolejnej wiadomości.

Ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski podkreślił na Facebooku placówki dyplomatycznej, że “wyraża wdzięczność za te oznaki zrozumienia i solidarności, które po raz kolejny zbliżają nasze narody”.

 

Źródło: PAP Autor: Z Berlina Berenika Lemańczyk (
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij