Kraj

Ważna inicjatywa! Bezpłatna pomoc prawna dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, Polskiego Wojska oraz Policji w związku z wydarzeniami na granicy polsko – białoruskiej

Choć ze strony zwolenników opozycji pojawiają się głosy krytykujące żołnierzy pełniących służbę na granicy Polski z Białorusią, to z wielu miejsc w sieci płyną także bardzo wyraźnie słowa wsparcia dla tych, którzy bronią naszej ojczyzny przed bezprecedensowym atakiem. Jednym z przejawów pozytywnych zachowań jest dokument, który dotarł do naszej redakcji, w którym adwokaci i radcowie prawni z całej Polski oferują bezpłatną pomoc prawną dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, Wojska Polskiego oraz Policji w związku z wydarzeniami na granicy polsko – białoruskiej.

Przypomnijmy, 8 listopada w godzinach rannych do okolic Kuźnicy Białostockiej dotarła grupa migrantów z Bliskiego Wschodu, która wg szacunków polskich służb może liczyć nawet kilka tysięcy osób. Grupa została uformowana przez białoruskie służby, które kierowały migrantami. Stanęliśmy w obliczu ogromnego kryzysu migracyjnego, w którego trakcie ogromnej presji poddawani są funkcjonariusze Straży Granicznej i policji, a także żołnierze Wojska Polskiego.

Jednocześnie, w trakcie całego kryzysu migracyjnego wywołanego przez reżim Łukaszenki, na arenie informacyjnej trwa wojna hybrydowa, w której uczestniczą niestety przedstawiciele elit III RP i związane z nimi ośrodki medialne. Niektórzy nie wahają się nazywać żołnierzy strzegących granic “watahą psów” i “śmieciami” (Wł. Frasyniuk). Publikowane są apele, w których słyszymy, że pełniących swoje obowiązki funkcjonariuszy i żołnierzy nazywa się “kolaborantami” czy “zdrajcami”.

Wobec tych haniebnych zachowań, na szczęście marginalnych i jednostkowych, trzeba także zauważyć, że wielu obywateli naszego kraju wyraża wsparcie dla pełniących swoją arcytrudną służbę żołnierzy i funkcjonariuszy. Jednym z przejawów takich pozytywnych zachowań jest list, który dotarł do naszej redakcji, w którym adwokaci i radcowie prawni z całej Polski oferują bezpłatną pomoc prawną dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, Wojska Polskiego oraz Policji.

– Szanowni Państwo! Jesteśmy grupą profesjonalnych prawników: adwokatów i radców prawnych, których łączy troska o wolności i prawa obywateli, a także chęć niesienia pomocy prawnej każdemu, kto o taką pomoc prosi. W obliczu ostatnich wydarzeń na polsko-białoruskiej granicy, zdecydowaliśmy, że niezależnie od dzielących nas różnic, chcemy pomagać obrońcom naszych granic, którzy wykonują swoje obowiązki zgodnie z przepisami prawa, dla dobra Rzeczypospolitej. Pragniemy nieść pomoc prawną dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, żołnierzy Wojska Polskiego i innych służb zaangażowanych w obronę granic RP, zarówno w zakresie spraw cywilnych (naruszenie ich dóbr osobistych), jak i spraw karnych, których obawiać się mogą w związku z pojawiającą się w mediach krytyką wykonywanych przez nich obowiązków – czytamy w przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu.

Autorzy apelu, który dotarł do naszej redakcji piszą, że “żaden obrońca naszych granic nie powinien czuć się zagrożony”. Dodają, że “sparaliżowany strachem nie będzie bowiem dobrze wykonywał swej służby dla dobra naszego państwa”. Właśnie dlatego chcą nieść pomoc tym, którzy czuliby potrzebę takiej pomocy. Co ważne, działają pro bono, nie nie pobierając żadnego wynagrodzenia od funkcjonariuszy Straży Granicznej, żołnierzy Wojska Polskiego ani innych służb.

– Wszelkie zgłoszenia dotyczące pomocy prawnej prosimy przesyłam na adres: pomocprawna@obroncy.org czytamy w przesłanym do nas piśmie, pod którym podpisało się kilkunastu radców prawnych i przedstawicieli palestry. Można także kontaktować się z naszą redakcją, dalsze kontakty i telefony udostępnimy zgodnie z wolą Autorów.

Źródło: Stefczyk.info Autor: red
Fot. PAP

Polecane artykuły

0 0

Przywódcy G7 zakpili z nieobecnego Putina

0 0

Putin wyjedzie z Rosji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij