Gospodarka

Bezrobocie w Polsce. Zaskakujące dane Europejskiego Urzędu Statystycznego

W środę Eurostat opublikował dane za wrzesień dotyczące bezrobocia. Okazało się, że nadal jesteśmy w europejskiej czołówce, a bezrobocie u nas jest dużo niższe od unijnej średniej.

Eurostat poinformował, że stopa bezrobocia w Polsce wynosi 3,4%. To już trzeci miesiąc na podobnym poziomie, chociaż w stosunku do września nastąpił minimalny wzrost, o 0,1%.

Taki wynik plasuje nas w europejskiej czołówce. Tyle samo wynosi bezrobocie w Niemczech. Lepsza sytuacja panuje jedynie w Czechach (2,6), Holandii (3,1) i na Malcie (3,2).

Średnia dla całej Unii Europejskiej wynosi aż 6,7%, niemal dwa razy więcej niż w Polsce. Jest jeszcze wyższa kiedy weźmie się pod uwagę wyłącznie kraje strefy Euro – w ich wypadku wynosi 7,4%.

Najgorsze wyniki odnotowały Grecja (13,3%) i Hiszpania (14,6%) – jedyny europejski kraj, gdzie liczba bezrobotnych przekroczyła 3 miliony osób. Trudna sytuacja jest również we Włoszech, gdzie bezrobocie wynosi ponad 9%. Niewiele mniej – 8,8% – odnotowała też Szwecja. Niemal 8% sięga również bezrobocie we Francji i w Finlandii.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Money.pl Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij