Kraj

Niemiecki minister pozytywnie ocenił budowę muru na polsko-białoruskiej granicy

Szef MSW Niemiec Horst Seehofer w wywiadzie dla „Bild am Sonntag” wyraził zrozumienie dla budowy muru na granicy Polski z Białorusią, chroniącego przed nielegalnymi migrantami. „Zasadne jest, abyśmy chronili granicę zewnętrzną w taki sposób, aby uniemożliwić niewykryte przekraczanie zielonej granicy” – powiedział.

Minister podkreślił w wywiadzie, że osoby które chcą wjechać do UE musza spełnić wymagania, a to z kolei musi być kontrolowane. „W duchu idei europejskiej jestem przekonany, że musimy wiedzieć, kto do nas przyjeżdża”. – dodał.

W rozmowie z gazetą Seehofer mówił również o współpracy granicznej z Polską. „Tradycyjnie współpraca na granicy z Polską układa się bardzo dobrze. W kilku punktach wzdłuż granicy znajdują się nawet polsko-niemieckie posterunki policji i regularne wspólne patrole policyjne. Polski minister spraw wewnętrznych odpowiedział na moją ofertę wsparcia w czwartek i zapewnił mnie, że będziemy nadal wzmacniać współpracę. Stoimy obok siebie w tej chwili. Szczegóły są w tej chwili opracowywane przez ekspertów” – mówił szef resortu.

Minister był pytany, czy na granicy niemieckiej powinno być więcej regularnych kontroli. W odpowiedzi stwierdził że „jeśli to możliwe, nie powinno być więcej kontroli granicznych w Europie. Ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy działa ochrona granic zewnętrznych”.

Seehofer przypomniał, że „w zeszłym tygodniu powiadomiliśmy Brukselę o przedłużeniu kontroli na granicy niemiecko-austriackiej o kolejne sześć miesięcy. Jeśli sytuacja na granicy polsko-niemieckiej nie ulegnie poprawie, będziemy musieli również rozważyć, czy krok ten nie powinien zostać podjęty w porozumieniu z Polską i krajem związkowym Brandenburgia. Ta decyzja będzie musiała zostać podjęta przez następny rząd”.

Źródło: stefczyk.info/na podst.PAP Autor: MS
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij