Świat

Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego zatrzymany za korzystanie z usług prostytutki

Chiński pianista Li Yundi został zatrzymany w Pekinie za korzystanie z usług prostytutki – poinformowały oficjalne media. Li jest zwycięzcą XIV Konkursu Chopinowskiego z 2000 roku.

W czwartek w jednej z dzielnic Pekinu, Chińska policja zatrzymała 39-letniego mężczyznę i 29-letnią kobietę. W mediach społecznościowych ukazał się komunikat policji w tej sprawie. Podkreślono w nim, że oboje przyznali się do zarzucanych im czynów i zostali potraktowani zgodnie z prawem. Nie ujawniono jednak nazwisk zatrzymanych ani szczegółów sprawy.

Funkcjonariusze zdecydowali się w kolejnym komunikacie przekazać kolejną informację, nadal nie zdradzając wprost nazwisk zatrzymanych. „Świat nie jest po prostu czarno-biały, ale trzeba odróżniać czerń od bieli; tego nigdy nie wolno pomylić” – brzmiał komunikat, który został opatrzony zdjęciem fortepianowej klawiatury.

Dopiero Chińskie media, w tym będący oficjalnym organem prasowym Komunistycznej Partii Chin dziennik „Renmin Ribao”, poinformowały, że zatrzymany 39-letni mężczyzna to Li Yundi.

W 2000 roku, 18-letni wówczas Li został najmłodszym w historii zwycięzcą Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W 2015 r. był z kolei najmłodszym jurorem w historii odbywającego się w Warszawie Konkursu. Koncertujący na całym świecie artysta jest powszechnie znany w Chinach, w których popularność zdobył również występami w programach rozrywkowych w telewizji.

Stowarzyszenie Muzyków Chińskich zapowiedziało zawieszenie członkostwa artysty. Jako powód podano prezentowany przez niego „wyjątkowo negatywny wpływ na społeczeństwo”.

BBC komentując zatrzymanie Li napisało, że „wiadomość zszokowała fanów popularnego w Chinach artysty, znanego jako Książę fortepianu“. „Nie mogę w to uwierzyć. Czy to ten sam Li Yundi, którego tak bardzo podziwiamy?” – brzmiał, cytowany przez BBC, komentarz jednego z internatów.

Komentatorzy podkreślają, że zatrzymanie Li może być postrzegane jako ostrzeżenie dla innych chińskich celebrytów prezentujących „niemoralny” styl życia i element szerszej kampanii władz wymierzonej w przemysł rozrywkowy.

Źródło: stefczyk.info/na podst.PAP Autor: MS
Fot. pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij