Kraj

Wymowne. Warszawa wyda ogromną sumę, aby z tabliczek upamiętniających ofiary okupacji zniknęło słowo… “Niemcy”

Kilka dni temu ogromną furorę w sieci zrobiły zdjęcia warszawskich pomników upamiętniające ofiary niemieckiej okupacji, gdzie skorygowano lekko napisy informujące o sprawcach – w miejscach gdzie znajdowały się wyrażenia “hitlerowcy” czy “naziści” zostało zastąpione małymi tabliczkami z napisem “Niemcy”. Jak się okazuje cała akcja nie spodobała się władzom miasta, które zamierzają wydać ogromne pieniądze na ich usunięcie.

Akcja została zainicjowana przez członków klubu “Gazety Polskiej” i objęła ponad setkę pomników w stolicy Polski. Spotkała się ona z dość ciepłym przyjęciem przez Polaków, którzy dziękowali za skorygowanie informacji zawartych na monumentach tak, aby były zgodne z prawdą historyczną. Już od bardzo wielu lat wielu ludzi w naszym kraju ma dość postawy niektórych polityków, czy dziennikarzy “bojących się” albo nie chcących przypominać, iż w latach 1939-1945 to przedstawiciele narodu niemieckiego dokonywali masowych mordów na polskich obywatelach.

– Ten napis “hitlerowcy” powstał za czasów komunizmu. Aby nie drażnić towarzysza Ericha Honeckera, sprawców zbrodni zastąpiono słowem “hitlerowcy”. A to nie hitlerowcy podpisali Pakt Ribbentrop-Mołotow, to nie hitlerowcy napadli na Polskę, tylko Niemcy – tłumaczył jeden z organizatorów przedsięwzięcia Adam Borowski.

Nie wszyscy jednak byli zadowoleni z całej inicjatywy, czego wyraz dały niektóre media opozycyjne w Polsce, a także władze stolicy, które nakazały renowację pomników. Koszt operacji, która ma celu usunięcie napisów “Niemcy” i przywrócenie monumentu do dawnego ładu z wyrażeniem “hitlerowcy” ma się mieścić w kwocie ok. 700 tysięcy złotych.  Dodatkowo ratusz Trzaskowskiego zgłosił całą sprawę na policję o możliwości popełnienia przestępstwa uszkodzenia mienia oraz znieważenia miejsca pamięci.

Warszawa Trzaskowskiego. ➜ Za co najmniej 700 tys. zł usuną z tablic “NIEMCY” i przywrócą “HITLEROWCY”? Tak bardzo boli prawda, że to #NIEMCY mordowali bezbronne kobiety, starców, dzieci? Że to #NIEMCY zniszczyli stolicę? Że to #NIEMCY palili ludzi w piecach? – pisze szczeciński radny Dariusz Matecki.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVN24/ Twitter Autor: JD
Fot. Twitter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij