Gospodarka

Będą dopłaty do prądu. Kto może je otrzymać?

W niemal całej Europie trwa kryzys energetyczny, który przełożył się m.in. na wysokie ceny energii elektrycznej. Jak dowiedziała się PAP rząd planuje dopłaty dla najuboższych aby ograniczyć jego skutki.

PAP informuje nieoficjalnie powołując się na źródło w rządzie, że na dopłaty do prądu planuje się przeznaczyć w 2022 roku 1,5 miliarda złotych. Dodatkiem energetycznym będą objęte gospodarstwa najbardziej wrażliwe na ubóstwo energetyczne – takie, w których miesięczne dochody nie przekraczają 1563 zł w wypadku gospodarstwa jednoosobowego i 1115 zł na osobę w wypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Nowe przepisy mają objąć m.in. emerytów ze świadczeniami poniżej minimalnej emerytury oraz emerytów i rencistów ze świadczeniem równym najniższej emeryturze. Źródło PAPu powiedziało, że takie osoby wymagają szczególnej opieki ze względu na wiek, stan zdrowia czy samotność. Często mają trudności z samodzielnym egzystowaniem i wydatki na energię elektryczną wpływają znacząco na ich domowy budżet.

PAP twierdzi, że wsparciem mają być również objęte osoby samotnie zamieszkujące domy jednorodzinne w małych miejscowościach i na wsiach, które korzystają z pomocy społecznej, a także pozostałe osoby pobierające zasiłki oraz rodziny wielodzietne w trudniejszej sytuacji materialnej. Wsparcie będzie nie tylko materialne – w projekcie mają się np. znaleźć rozwiązania, które zakażą wstrzymania dostaw energii elektrycznej od 1 listopada do 31 marca oraz w soboty i dnie wolne od pracy w przypadku osób, które nie radzą sobie z bieżącym regulowaniem rachunków za prąd.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka powiedział, że łącznie rządowe wsparcie obejmie ok. jedną piątą gospodarstw domowych w Polsce. Resort poinformował jakiś czas temu, że projekt ustawy zostanie opublikowany w najbliższych dniach.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij