Świat

“Był ucieleśnieniem stulecia wolności”. Zmarł ostatni weteran odznaczony Orderem Wyzwolenia

W wieku 101 lat zmarł weteran i polityk Hubert Germain. Był ostatnim kawalerem Orderu Wyzwolenia, jednego z najwyższych francuskich odznaczeń wojskowych.

Germain urodził się w Paryżu w 1920 roku. W czerwcu 1940 roku, kiedy Francja poddała się Niemcom, miał zdawać egzamin wstępny do francuskiej Akademii Morskiej. Oddał jednak pustą kartkę i wyjaśnił zdziwionemu egzaminatorowi, że idzie na wojnę. Kilka dni później popłynął do Wielkiej Brytanii, gdzie dołączył do sił Wolnych Francuzów pod dowództwem generała Charlesa de Gaulle’a.

Germain walczył we Włoszech, gdzie odniósł ranę, i w Afryce Północnej, między innymi w słynnej bitwie pod El Alamein, a także w Syrii. Do Francji wrócił w sierpniu 1944, kiedy wziął udział w desancie na brzegi Prowansji. Wspominał później, że po wyjściu z okrętu desantowego padł na ziemię i popłakał się ze wzruszenia. Następnie walczył w rejonie Tulonu, doliny Rodanu i Lyonu. Walczył też z wycofującymi się Niemcami w Wogezach i Alzacji. Koniec wojny zastał go w południowych Alpach.

Po wojnie Germain został adiutantem generała Pierre Koeniga, dowódcy francuskich sił okupacyjnych w Niemczech. Do cywila wrócił w 1946 roku. Zainteresował się polityką i związał oczywiście z gaulistami. W latach 1953-1965 był burmistrzem Saint-Cheron. W latach 1962-1973 był posłem reprezentującym paryski 14 okrąg. W rządzie premiera Pierre Messmera służył jako minister poczty i telekomunikacji.

Za swoją służbę podczas wojny otrzymał szereg wysokich oznaczeń, w tym Legię Honorową – najwyższe francuskie oznaczenie wojskowe, które przyznano mu w 2017 roku – Croix de Guerre 1939-1945 z palmami, Medal Ruchu Oporu i honorowo Order Imperium Brytyjskiego.

Germain był również kawalerem Orderu Wyzwolenia. To najbardziej elitarne francuskie odznaczenie wojskowe, chociaż formalnie jest mniej ważne od Legii Honorowej. Order ten został stworzony przez generała de Gaulle’a w 1940 roku aby uhonorować bohaterów walczących o wyzwolenie Francji. Po raz pierwszy przyznano go w 1941 roku a po raz ostatni w styczniu 1946. Łącznie nadano go zaledwie 1038 razy, także całym jednostkom wojskowym czy np. miastom. 270 razy nadawano go pośmiertnie. Według Muzeum Orderu Wyzwolenia Germain był ostatnim żyjącym weteranem któremu go nadano. „Wraz z odejściem ostatniego reprezentanta tego 20wiecznego rycerstwa, przekręciła się ostatnia karta naszej historii” – skomentowała minister obrony Florence Parly. Biuro prezydenta Macrona stwierdziło, że „ucieleśniał stulecie wolności”.

Ceremonia pożegnalna odbędzie się w najbliższych dniach w paryskim kompleksie Les Invalides. Weteran spocznie obok innych kawalerów tego orderu na specjalnym cmentarzu

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot. PAP/EPA/MICHEL EULER / POOL

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij