Świat

Unijny “superkomisarz” z Brukseli mówi wprost: “Nawet przez sekundę nie wierzyłem, że dojdzie do polexitu”

Unijny komisarz ds. przemysłu Thierry Breton powiedział w poniedziałek, że nie uwierzy „nawet przez sekundę”, że nastąpi „polexit” po orzeczeniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego tygodnia.

“Czekamy na pisemną decyzję (…), a potem ją przeanalizujemy (…). Nie uwierzę nawet przez sekundę, że będzie +polexit+” – oświadczył Breton, nazywany przez media “superkomisarzem”, w radiu France Inter, cytowany przez agencję Reutera.W czwartek TK uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Wyrok TK potwierdza to, co wynika z treści konstytucji, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa – oświadczył premier Mateusz Morawiecki w czwartkowym wpisie na Facebooku. Zaznaczył, że Polska ma takie same prawa jak inne państwa i chce, by były one respektowane.

Morawiecki podkreślił równocześnie, że wejście Polski do UE było “jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci”, a “miejsce Polski jest i będzie w europejskiej rodzinie narodów”.

W niedzielę na placu Zamkowym w Warszawie odbyła się manifestacja zwołana przez lidera PO Donalda Tuska w reakcji na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

 

Źródło: (PAP) Autor: Z Brukseli Łukasz Osiński
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij