Gospodarka

Za 641 mln euro PKN Orlen zbuduje w Możejkach instalację pogłębionego przerobu

PKN Orlen jeszcze w 2021 r. ruszy z budową w litewskiej rafinerii w Możejkach instalacji pogłębionego przerobu ropy za 641 mln euro. Jak poinformował w piątek płocki koncern, podpisał porozumienie o finansowaniu projektu ze spółką Orlen Lietuva.

Budowa instalacji pogłębionego przerobu w Możejkach przez PKN Orlen będzie służyła wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego całego regionu, a tym samym również bezpieczeństwa energetycznego Polski – powiedział w piątek na Litwie wicepremier, szef MAP Jacek Sasin.

PKN Orlen poinformował w piątek, że jeszcze w 2021 r. ruszy z budową w litewskiej rafinerii w Możejkach instalacji pogłębionego przerobu ropy za 641 mln euro. Jak podał płocki koncern, podpisał porozumienie o finansowaniu projektu ze spółką Orlen Lietuva.

“To wielka inwestycja, która wkrótce rozpocznie się tutaj, która wprowadzi tę rafinerię ku wyzwaniom XXI wieku” – oświadczył przebywający w Możejkach minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Jak podkreślił, to “wielka inwestycja, największa w dziejach Litwy”. “Prawie 3 mld zł, tyle Orlen zainwestuje tutaj w tym miejscu, abyśmy mogli powiedzieć, że będziemy jeszcze lepiej przygotowani na te wyzwania, które przed nami” – wskazał Sasin.

Szef MAP tłumaczył, że chodzi m.in. o wyzwania związane z transformacją energetyczną, koniecznością większej dbałości o środowisko.

“Ta inicjatywa będzie służyła wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego całego naszego regionu, a tym samym również bezpieczeństwa energetycznego Polski” – podkreślił Sasin.

Jak dodał, “jesteśmy w trakcie rozmów również z władzami litewskimi o innych formach zaangażowania Orlenu, polskich podmiotów w transformację energetyczną na Litwie”.

Jak podkreślił Orlen, to największy w historii spółki projekt inwestycyjny na Litwie. Inwestycja ma zwiększyć rentowność rafinerii w Możejkach i przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu. Inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2024 r. i umożliwi wzrost EBITDA nawet o ok. 68 mln euro rocznie – podał Orlen.
Jak podkreślił prezes PKN Daniel Obajtek, w porozumieniu z Orlen Lietuva koncern deklaruje finansowanie inwestycji, która docelowo znacząco zwiększy konkurencyjność rafinerii w Możejkach.„Zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych przełoży się też korzystnie na stabilność dostaw paliw nie tylko w państwach bałtyckich, ale też w Polsce” – dodał Obajtek. Zaznaczył, że równolegle trwają rozmowy z litewskim rządem na temat możliwych form wsparcia dla tego przedsięwzięcia. „To efekt ocieplenia stosunków polsko-litewskich zarówno na poziomie rządowym, jak i biznesowym w ostatnich latach” – ocenił.

Jak poinformował Orlen, budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach umożliwi zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych z obecnych niecałych 72 proc. do ponad 84 proc.

W efekcie ograniczony zostanie przerób ropy naftowej, ale nie zmniejszy się poziom produkcji paliw. Możliwy też będzie dalszy rozwój firmy w kierunku nowych produktów i wydłużania łańcucha wartości. Orlen wskazał, że dzięki realizacji projektu wyeliminowana zostanie produkcja wysokosiarkowych ciężkich olejów opałowych, co w kontekście zaostrzających się regulacji środowiskowych w zakresie ciężkich paliw poprawi konkurencyjność rafinerii.

W lipcu 2021 r. Orlen Lietuva podpisał z Ministerstwem Energetyki Litwy list intencyjny w sprawie inwestycji pogłębionego przerobu ropy.

Rafineria w Możejkach to największa w firma na Litwie, zatrudniająca ok. 1,5 tys. pracowników. Kolejne 4,5 tys. to pracownicy zewnętrznych firm usługowych i podwykonawczych. Orlen Lietuva to także jeden z największych na Litwie eksporterów i podatników. W 2020 r. do budżetu Litwy spółka wpłaciła ponad 566 mln euro z tytułu podatków.

 

Źródło: (PAP) Autor: Wojciech Krzyczkowski z Litwy
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij