Publicystyka

Histeria po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Gowin i opozycja straszą polexitem, Tusk wzywa do protestów

Czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który potwierdził prymat prawa krajowego nad unijnym, wzbudził masową panikę na opozycji. Wielu polityków związanych z obozem przeciwników Zjednoczonej Prawicy zaczęła w wywiadach, czy na swoich kontach społecznościowych straszyć Polaków wyjściem naszego kraju z Unii Europejskiej. Planowany jest nawet protest przeciwko działaniom rządu, które podobno mają zmierzać do polexitu. Jest to jednak zwykły fake news i manipulacja, mająca najpewniej wywołać niepotrzebną panikę w społeczeństwie – Polska nie opuszcza Wspólnoty.

Art. 8 ust. 1 polskiej Konstytucji to przepis, który wydaje się być dość oczywisty: “Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej”. Oznacza to, że polska ustawa zasadnicza stoi na samym szczycie hierarchii źródeł prawa w Polsce, którą samą zresztą ustanawia. Niestety od jakiegoś czasu nasz kraj zmaga się z atakiem unijnych organów, w tym TSUE, które coraz śmielej próbują ingerować w kwestię polskiego ustawodawstwa. Nie pomaga również opozycja, która zaczęła szerzyć teorię kwestionującą wyższość prawa krajowego nad unijnym.

Wszelkie wątpliwości zostały jednak w czwartek rozwiązane przez Trybunał Konstytucyjny, który potwierdził zasadę prymatu konstytucji nad przepisami wspólnotowymi, co tylko wzbudziło masową histerię i złość po stronie przeciwników rządów PiS. Negatywne nastroje polityków opozycji podkusiły ich do kolejnej prowokacji mającej na celu wciągnięcia Polaków w swój spór polityczny – posługując się fake newsem o rzekomym polexicie. Tak przynajmniej uważa Klaudia Jachira, czy Kamila Gasiuk-Pihowicz, których wpisy brzmią tak, jakby Trybunał Konstytucyjny wyprowadził nas z UE.

Nieco łagodniej wypowiedział się Jarosław Gowin, który jednak i tak straszył, że działania rządu Zjednoczonej Prawicy kierują nas w stronę polexitu.

Kwintesencja całej panicznej manipulacji opozycji ma jednak dopiero nadejść w niedzielę na Placu Zamkowym w Warszawie, gdzie ma się odbyć protest przeciwko orzeczeniu TK. Do wzięcia udziału w nim apeluje m.in. Donald Tusk oraz Tomasz Lis.

Tyle, że… Polska nie opuszcza Unii Europejskiej i nie szykuje się na taki krok. Wyrok TK jedynie potwierdził to, co wynika z ustawy zasadniczej – że Konstytucja stoi na samym czele hierarchii źródeł prawa w Polsce i żadne inne prawo nie ma pierwszeństwa przed nim.

Źródło: Twitter Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij