Gospodarka

Kolejne spółki Grupy PGE dołączają do akcji “Solidarni z Turowem”. Gest poparcia dla pracowników kopalni nabiera rozpędu

– Kolejne spółki Grupa PGE dołączają do akcji “Solidarni z Turowem”. Na ogrodzeniach elektrowni, kopalni oraz budynkach spółek Grupy zawisły transparenty z hasłem “Solidarni z Turowem”. Gest poparcia dla pracowników Kopalni Turów nabiera rozpędu – poinformowali przedstawiciele PGE w mediach społecznościowych. 

Przypomnijmy, związkowcy z branży energetycznej apelują do rządu o podjęcie rozmów ze stroną społeczną w sprawie dalszego funkcjonowania kopalni i elektrowni Turów oraz jak najszybszego rozwiązania konfliktu ze stroną czeską. Z kolei przedstawiciele rządu podkreślają, że wszelkie negocjacje ws. Turowa w tym momencie są pozbawione sensu.

– Górę wzięła tutaj polityka wewnętrzna Czech, jak rozumiem, a nie chęć zapewnienia rzeczywiście polepszenia sytuacji mieszkańcom – ocenił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

30 września, po dwóch dniach rozmów w Pradze, które były kolejną z serii rund spotkań, polscy negocjatorzy poinformowali, że delegacjom Polski i Czech nie udało się uzgodnić treści porozumienia ws. kopalni węgla brunatnego Turów, które miałoby być później zaakceptowane przez oba rządy. Wcześniej strona czeska informowała, że wypracowanie takiej umowy umożliwi wycofanie z TSUE skargi przeciwko Polsce dotyczącej funkcjonowania kopalni Turów. To było już kolejne spotkanie polskich i czeskich negocjatorów, a intensywne rozmowy ws. Turowa trwały od czerwca.

Wcerzecznik PiS Radosław Fogiel komentował, że “ostatnie wyroki TSUE ws. Polski w przeważającej większości mają co najmniej wątpliwą podstawę prawną. “Inicjatywa prawotwórcza” Trybunału wielokrotnie dążyła do poszerzenia kompetencji organów unijnych, także poza traktaty”.

– Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest ostatnio bardzo płodny, jeśli chodzi o wyroki dotyczące Polski, niestety w przeważającej większości są to wyroki, których podstawa prawna jest co najmniej wątpliwa – mówił Fogiel na antenie TVP.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij