Publicystyka

Nadchodzi koniec Lewicy? Miller nie ma najmniejszych wątpliwości: “To się musi rozsypać”

Ciemne chmury wiszą nad Lewicą, która ma być targana wewnętrznymi konfliktami. Zdaniem “Newsweeka” sytuacja w formacji Czarzastego jest na tyle zła, że lewicowej koalicji grozi nawet rozłam. Podobnego zdania jest również Leszek Miller.

Lewica przeżywa obecnie ogromny kryzys z którego nie może się podnieść. Nastroje wewnątrz partii nie są najlepsze – formacja Czarzastego cieszy się coraz mniejszym poparcie, a najnowsze sondaże są bardzo dalekie od wyniku uzyskanego dwa lata temu podczas wyborów parlamentarnych (12,56%) i  w obecnej chwili jest regularnie wyprzedzana przez Konfederację. Warto również wspomnieć o zeszłorocznych wyborach prezydenckich, gdzie Robert Biedro uzyskał poparcie na poziomie 2%, co wzbudziło jeszcze więcej obaw wśród polityków tej partii.

Tymczasem, zdaniem posła Roberta Kwiatkowskiego, cała sytuacja została zamieciona pod dywan przez władze partii, które mają udawać, jakby nic się nie stało. Polityk w rozmowie z Renatą Grochal z “Newsweeka” nie przebiera w krytyce Włodzimierza Czarzastego, co jest o tyle zaskakujące, że obydwoje przyjaźnią się już od bardzo wielu lat. Kością niezgody w ugrupowaniu miało być przede wszystkim połączenie SLD i Wiosny, co nie podoba się wielu politykom. Parlamentarzysta zaznacza nawet, że paradoksalnie cała sytuacja doprowadziła do jeszcze większego rozłamu “i tak już mocno podzielonej partii”.

Coraz gorzej są oceniane także personalne decyzje samego Czarzastego, który przed kongresem zjednoczeniowym zaplanowanym na 9 października pozawieszał wszystkich swoich konkurentów. Przewodniczący SLD nie zna litości, czego najlepszym przykładem jest sposób, w jaki pozbył się Andrzeja Rozenka.

Zdaniem Renaty Grochal obecnie bunt w Lewicy przeciwko Czarzastemu nieco przygasł i “zszedł do podziemia”. Dziennikarka jest jednak przekonana, iż w każdym momencie może dojść do jego ponownego wybuchu, tyle że z znacznie większym impetem. A w najczarniejszym dla Lewicy rozrachunku może nawet doprowadzić do rozłamu formacji przed wyborami w 2023 roku.

Podobnego zdania jest zresztą Leszek Miller, który cytuje artykuł “Newsweeka” na swoim profilu na Twitterze.

-Najnowszy Newsweek: Partia jest totalnie zastraszona, atmosfera w klubie jest taka, że można siekierę w powietrzu zawiesić. Wszyscy wszędzie widzą wrogów. To się musi rozsypać – uważa były premier.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Newsweek/ Twitter Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij