Kraj

Jest porozumienie z ratownikami medycznymi

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że podpisano porozumienie z protestującymi ratownikami medycznymi. Część z nich ma jednak zamiar kontynuować protest.

Strajkujący ratownicy mają osiem postulatów. Obejmują m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy i uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego. Chcą także zapewnienia zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją ze strony pacjentów.

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych poinformował, że porozumie ze strajkującymi zakłada m.in. zwiększenie nakładów na pogotowie ratunkowe poprzez zwiększenie ryczałtu dobowego oraz wypłatę od 1 października dodatku wyjazdowego o wysokości 30% wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych na etacie o pracę i stawki godzinowej zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych.

To porozumienie nie oznacza jednak końca protestu. Jego uczestnicy podkreślają, że zawarto go tylko z jednym ze związków zawodowych. Reszta ma zamiar kontynuować protest.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij