Świat

Izrael stracił dofinansowanie z USA

Władze Izraela czekała niemiła niespodzianka. Skrajnie lewicowi kongresmani w amerykańskiej Izbie Reprezentantów doprowadzili do usunięcia z nowej ustawy budżetowej dofinansowania dla izraelskiej tarczy antyrakietowej, tzw. Żelaznej Kopuły.

Izba Reprezentantów przyjęła ustawę budżetową, która zapewni na jakiś czas finansowanie amerykańskiemu rządowi i oddali widmo jego zamknięcia z braku środków. Przedstawiciele skrajnej lewicy, która jest w USA coraz bardziej antyizraelska, wymogli jednak, żeby usunąć z niej finansowanie dla Żelaznej Kopuły. Zagrozili, że w przeciwnym wypadku zagłosują przeciwko niej. Od początku było jasne, że Republikanie jej nie poprą w związku ze zwiększeniem limitu zadłużenia któremu się sprzeciwiają, więc Demokraci nie mieli innego wyjścia niż ugięcie się przed skrajną lewicą. Ostatecznie ustawa przeszła po liniach partyjnych, 220 do 211.

Działanie skrajnej lewicy nie spodobało się wielu bardziej umiarkowanym Demokratom. Kongresman Elissa Slotkin zauważyła, że Żelazna Kopuła jest systemem czysto defensywnym, używanym do ochrony cywilów przed atakami rakietowymi. „Niezależnie jaką macie opinię o konflikcie między Izraelem i Palestyną, używanie systemu, który tylko ratuje setki lub nawet tysiące żyć jako politycznej pałki jest problematyczne” – napisała na Twitterze. „Jestem oburzony i zniesmaczony tym, że niektórzy z moich kolegów sprzeciwiają się pomocy Izraelowi w obronie przed atakami rakietowymi terrorystów z Hamasu i Hezbollahu” – dodała kongresman Stephanie Murphy – „Ameryka musi wspierać Izrael, swojego sojusznika”.

Biały Dom zapewnia, że pomimo odrzucenia tego finansowania w najnowszej ustawie finansowanie Żelaznej Kopuły jest niezagrożone. Przewodniczący Komisji Regulaminowej James McGovern i Komisji Budżetowej Rosa DeLauro zapowiedzieli już, że takie finansowanie – w wysokości miliarda dolarów – znajdzie się w corocznym budżecie wojskowym, który wkrótce zostanie przyjęty. Lider demokratycznej większości w Izbie Steny Hoyer zapowiedział natomiast, że przedstawi osobną ustawę w sprawie tego finansowania do końca tygodnia.

Paradoksalnie taki rozwój sytuacji wzmacnia szansę, że Izrael dostanie te pieniądze. Ustawa budżetowa musi bowiem być jeszcze przyjęta przez Senat, gdzie Demokraci potrzebują poparcia 10 Republikanów aby w ogóle trafiła pod głosowanie. Tymczasem republikańscy senatorzy oskarżają Demokratów o bezcelowe wydatki i nie chcą się zgodzić na zwiększenie zadłużenia. Osobna ustawa i budżet wojskowy raczej na pewno zostaną przez nich poparte, więc skrajna lewica z Izby nie będzie miała jak ich zablokować.

Źródło: Stefczyk.info na podst. The Hill Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij