Świat

Projektantka sukienki, która nawoływała do opodatkowania bogaczy, sama nie płaci podatków

Socjalistyczna kongresman wystąpiła na ostatniej Met Gala w sukience nawołującej do opodatkowania bogaczy. Teraz wyszło na jaw, że jej projektantka sama nie płaci podatków.

Met Gala to jedna z najważniejszych imprez w amerykańskim życiu społecznym. Została po raz pierwszy zorganizowana w 1948 roku przez nowo powstały Instytut Kostiumów Muzeum Metropolitarnego w Nowym Jorku jako metoda zebrania pieniędzy na działalność. Od tego czasu stała się jedną z najbardziej ekskluzywnych i najgłośniejszych przyjęć na świecie. W tym roku najtańszy bilet wstępu kosztował 30 tysięcy dolarów, a stolik aż 200 tysięcy.

Na tegorocznej gali pojawiła się słynna socjalistyczna kongresman Alexandra Ocasio-Cortez. Wielkie zainteresowanie i kontrowersje wzbudziła jej kreacja – biała suknia z wielkim czerwonym napisem „opodatkować bogatych” na plecach. Na AOC spadła fala krytyki i oskarżeń o hipokryzję. Jej sukienka została zaprojektowana przez słynną projektantkę Aurorę James, która w przeszłości tworzyła kreacje m.in. dla Beyonce, Rihanny czy Meghan Markle.

Teraz media odkryły jednak, że 37-letnia James najwyraźniej nie wzięła sobie tego przesłania do serca. Dziennik New York Post dowiedział się, że jest winna stanowi Nowy Jork niemal 15 tysięcy dolarów w niezapłaconych podatkach dochodowych swoich pracowników. Stanowy Departametn Podatków i Finansów ujawnił im, że ten dług pochodzi z lat 2018 i 2019. Jego urzędnicy ujawnili, że od 2015 jej firma dostała aż 15 wezwań do zapłacenia zaległych podatków. Obecnie nadal otwarte są trzy.

Znana z lewicowych poglądów projektantka – po śmierci George’a Floyda nawoływała chociażby, żeby wielkie korporacje kupowały co najmniej 15% półproduktów w firmach należących do Murzynów – ma również kłopoty z IRS czyli federalną skarbówką. Od kwietnia 2018 do kwietnia 2019 IRS nałożyła na nią aż sześć federalnych zastawów o łącznej wartości ponad 103 tysięcy dolarów. IRS odmawia w tej sprawie komentarzy, ale eksperci podejrzewają, że pobierała z pensji swoich pracowników pieniądze na zapłacenie podatku ale nigdy nie przekazywała ich skarbówce. Mimo niepłacenia podatków James dostała z kieszeni podatników niemal 42 tysiące dolarów pomocy pandemicznej.

Należąca do niej firma była również obiektem wielu pozwów sądowych w związku z niepłaceniem ubezpieczeń jej pracownikom. W październiku 2019 odpowiednia ukarał ją grzywną w wysokości 17 tysięcy dolarów za nieopłacanie pracownikom ubezpieczenia, z którego płacono by im pensje w razie wypadku w pracy. Przedstawiciel tej rady powiedział, że obecnie jest im winna niemal 62 tysiące dolarów i jak na razie nie wpłaciła ani centa.

Jej byli współpracownicy powiedzieli także dziennikarzom, że praca dla niej nie była przyjemnym doświadczeniem. Porównali ją do pracy w nielegalnej fabryce w kraju trzeciego świata. Była pracownica wyznała, że James wprowadziła w pracy taką atmosferę, że bała się spytać o zaległe pieniądze. Inni twierdzą, że większość produkcji ciuchów w jej firmie była prowadzona przez stażystów, którzy nie dostawali za to ani grosza.
James nie miała również w zwyczaju płacić czynszy. W sierpniu 2020 właściciel nieruchomości w której mieściła się siedziba jej firmy zwrócił się do sądu o jej eksmisję i zażądał zapłacenia mu ponad 25 tysięcy dolarów w zaległym czynszu po tym, gdy jej firma nie opuściła budynku po skończeniu się umowy, sprawę załatwiono polubownie. Wcześniej została pozwana do sądu przez właściciela budynku w którym jej firma mieściła się poprzednio, była mu winna 5 tysięcy dolarów.

NYPost podkreśla, że AOC nazwała ją „projektantką z klasy robotniczej”, ale James nie narzeka na biedę. We wrześniu zeszłego roku kupiła willę w ekskluzywnej dzielnicy Hollywood Hills w Los Angeles, za którą zapłaciła 1,6 miliona dolarów – i jest już winna ponad 2,5 tysiąca w niezapłaconych podatkach od nieruchomości. Plotkuje się również, że jest w związku z Benjaminem Bronfmanem. Jego rodzina dorobiła się fortuny na destylacji alkoholu. Jego osobisty majątek jest szacowany na 100 milionów dolarów. Sama James często chwali się na Instagramie zdjęciami z wakacji w ekskluzywnych kurortach.

Źródło: Stefczyk.info na podst. NYPost Autor: WM
Fot. Screen z Youtube

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij