Kraj

Nie żyje doktor Targalski

Dorota Kania poinformowała o śmierci znanego publicysty, dr Jerzego Targalskiego. Miał 69 lat.

Urodzony w 1952 roku Targalski był z wykształcenia historykiem i orientalistą. W latach 74-79 należał do PZPR, ale od 1976 roku rozpoczął współpracę z Komitetem Obrony Robotników. Za udział w zbiórkach pieniędzy dla represjonowanych robotników i kolportaż niezależnych wydawnictw został zwolniony z pracy na UW. Po przywróceniu w 1980 roku został członkiem NSZZ Solidarność na Wydziale Historycznym UW.

W okresie stanu wojennego ukrywał się, współpracując równocześnie z podziemną prasą. Był współtwórcą, pod pseudonimem Józef Darski, nielegalnego czasopisma „Niepodległość”. W latach 1982-84 był członkiem komitetu wykonawczego podziemnej organizacji Liberalno-Demokratyczna Partia Niepodległość. Od 1983 przebywał na emigracji we Francji, do kraju wrócił w 1997.

W III RP był m.in. naczelnym PAI-Press i dyrektorem PAI Internet, członkiem zarządu Polskiego Radia SA. Wspólnie z Dorotą Kanią napisał serię książek „Resortowe dzieci”. Był współpracownikiem Gazety Polskiej i telewizji Republika oraz współtwórcą portalu ANCnet i Fundacji Orientacja. W zeszłym roku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Kilka dni temu w ciężkim stanie trafił do szpitala. Zmarł w niedzielę rano.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot. PAP/Rafał Guz

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij