Kraj

Premier: doprowadziliśmy do uzdrowienia finansów publicznych

Strażnica w Dąbrowie Tarnowskiej mogła powstać właśnie dlatego, że doprowadziliśmy do sanacji, uzdrowienia finansów publicznych; przez pierwsze dwa, trzy lata musieliśmy skupić się na “gaszeniu pożarów” budżetu państwa – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Premier wziął w sobotę udział w oddaniu do użytku nowego budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej wraz z magazynem przeciwpowodziowym w Dąbrowie Tarnowskiej. Inwestycja kosztowała 19 mln zł, z czego ponad 17 mln pochodziło z budżetu państwa, a prawie 2 mln zł z środków samorządu województwa, powiatu i gminy.

“W zeszłym roku mieliśmy do czynienia z ponad 580 tys. interwencji, to oznacza, że częściej niż co minutę, licząc również minuty nocne, strażacy, druhny, druhowie w różnych częściach Polski wyjeżdżali na interwencje. Trzeba mieć ogromny hart ducha, odwagę, determinację, by w ten sposób służyć ludziom, społeczności lokalnej. Jesteśmy wam za to winni naszą ogromną wdzięczność” – powiedział szef rządu podczas uroczystości. Dodał jednocześnie, że “prócz hartu ducha potrzebny jest sprzęt, pomieszczenia”.

Podkreślił, że 17 z 19 mln zł na inwestycję w Dąbrowie Tarnowskiej przeznaczyła strona rządowa. “Warto zaznaczyć, by wszyscy Polacy wiedzieli, że tak jak często strażacy gaszą pożar w różnych miejscach (…), tak musieliśmy przez pierwsze dwa, trzy lata – w roku 2016, 2017, 2018 – skupić się na takim „gaszeniu pożarów” budżetu państwa. To tam właśnie, jak przez sito, przeciekały te pieniądze, które – jak pan (Donald) Tusk mówił – były gdzieś zakopane. Prześmiewczo trochę, tak to komentował” – powiedział Morawiecki.

“My w skuteczny sposób (…) doprowadziliśmy do sanacji, do uzdrowienia finansów publicznych. Nic się nie dzieje bez przyczyny, wiemy o tym doskonale, ta strażnica, tu w Dąbrowie Tarnowskiej, Małopolsce mogła powstać właśnie dlatego. Mogła powstać dzięki ciężkiej pracy naprawy finansów publicznych” – podkreślił.

Premier wyraził zadowolenie, że “hart ducha naszych strażaków jest wsparty przez sprzęt”. “Nowe strażnice, które budujemy w całym kraju” – dodał.

Źródło: PAP Autor: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Małgorzata Wosion
Fot. PAP

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij