Gospodarka

Będą zmiany w 500 Plus. Sejm przyjął nowelizację

W piątek Sejm uchwalił nowelizację przepisów dotyczących 500 Plus. Mają dać ogromne oszczędności.

Największą z uchwalonych zmian jest to, że obsługę programu stopniowo będzie przejmował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie zajmują się nią samorządy. Dotychczasowe organy nadal będą realizowały sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. Samorządy będą również wypłacać świadczenia przyznane przed tą datą do końca okresu na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022. Od 1 stycznia przyszłego roku ZUS będzie na bieżąco wypłacał przyznane przez siebie świadczenia, a od 1 lutego będzie przyjmował wnioski na kolejne okresy, od 1 czerwca 2022.

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci zakłada również, że pieniądze z programu 500 Plus będą wypłacane wyłącznie w formie elektronicznej, przelewem na konto. Niemożliwe będzie również składanie wniosków w formie pisemnej, będzie się to robiło wyłącznie za pomocą internetu. Wcześniej takie zmiany wprowadzono w programie „Dobry Start”, zwanym popularnie wyprawką szkolną.

Celem wprowadzenia tej nowelizacji ma być obniżenie kosztów obsługi tego programu. Resort rodziny szacuje, że dzięki nim uda się zaoszczędzić aż 3,1 miliarda złotych w okresie 10 lat. Koszty obsługi tego świadczenia w latach 2016-2020, od początku jego funkcjonowania, wyniosły 1,6 miliarda złotych.

Opozycja złożyła szereg poprawek, które de facto anulowałyby wprowadzone zmiany lub opóźniły ich wejście w życie. Te zostały jednak odrzucone przez sejm. Ostatecznie nowelizację poparło 236 posłów, 161 było przeciw a 49 wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacja trafiła do Senatu.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Zmarł Colin Powell, były szef dyplomacji amerykańskiej

0 0

Prokuratura Krajowa odpowiada na zarzutu Mariana Banasia

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij