Świat

Wolność słowa po amerykańsku. Administracja Bidena zabroniła dziennikarzom filmować nielegalnych imigrantów

Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) wydała zakaz latania dronami w pobliżu jednego z mostów w Teksasie. Stało się tak po tym, gdy amerykańskie media pokazywały nagrane z powietrza tłumy koczujących pod nim nielegalnych imigrantów.

International Bridge to most w mieście Del Rio nad rzeką Rio Grande, łączący je z meksykańskim miastem Ciudad Acuna. Kilka dni temu wyszło na jaw, że straż graniczna (CBP) kazała pod nim koczować złapanym nielegalnym imigrantom, którzy czekają na rozpatrzenie wniosków o azyl. Normalnie zostaliby zakwaterowani w specjalnych ośrodkach, ale te z powodu kryzysu imigracyjnego dawno są przepełnione. CBP napisała w oświadczeniu, że umieszczono ich tam aby most osłonił ich przed słońcem i że mają dostęp do przenośnych toalet, a pilnujący ich strażnicy graniczni dostarczają im wodę pitną i ręczniki.

Obecnie pod tym mostem znajduje się od 8 do 10 tysięcy osób. Reporterzy niektórych stacji telewizyjnych latali w jego okolicy dronami i filmowali ten tłum z powietrza, co znacznie lepiej pokazywało skalę problemu niż zdjęcia i nagrania robione z ziemi.

Wygląda jednak na to, że administracja Bidena nie chce, żeby Amerykanie to widzieli. Dziennikarz Fox News Bill Melugin poinformował, że FAA wprowadziła dwutygodniowy zakaz lotów dronów w okolicy tego mostu tłumacząc to „specjalnymi względami bezpieczeństwa”.

Początkowo FAA odmawiała w tej sprawie komentarzy. Po pewnym czasie, gdy o sprawie zaczynało być głośno, stwierdzili, że wprowadzili ten zakaz gdyż drony dziennikarzy utrudniały loty śmigłowców Straży Granicznej i dodali, że media mogą poprosić ich o pozwolenie. Mało kto wierzy jednak w to, że to był prawdziwy powód. W przeszłości administracja Bidena utrudniała już pracę dziennikarzy opisujących kryzys graniczny – np. nie pozwalając im na towarzyszenie strażnikom w patrolach – a drony latały przy granicy od dawna i nikomu to nie przeszkadzało. Senator Tom Cotton stwierdził na Twitterze, że FAA musi się przygotować na to, że będzie się tłumaczyć z tej decyzji przed kongresem.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Fox News Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij