Świat

Google połączył Nowy Jork z Europą za pomocą podwodnego kabla

Układanie podwodnego kabla internetowego o nazwie Grace Hopper dobiegło końca. Rozciągający się na ponad 6,2 tys. km, przez który przepływać będzie nawet do 350 terabajtów na sekundę, połączył Nowy Jork z Hiszpanią i Wielką Brytanią.

Po raz pierwszy firma Google poinformowała o planach przeprowadzenia kabla przez Atlantyk w lipcu 2020 roku. Zgodnie z ówczesną zapowiedzią koncernu, przez kabel ma przepływać od 340 do 350 terabajtów na sekundę. Można to porównać do przepływu danych, podczas korzystania ze streamingu w rozdzielczości 4K, przez 17,5 mln ludzi w tym samym czasie.

We wtorek jeden z końców kabla dotarł do miejscowości Bude w Kornwalii na zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Jeszcze wcześniej kabel został doprowadzony do Bilbao w Hiszpanii.

Jak ogłosił Google, Grace Hopper, położony na długości 6,2 tys. km i biegnący przez Atlantyk, ma bazować na nowej technologii przełączania światłowodów. Dzięki temu korzystanie z internetu ma być bezzakłóceniowe nawet w kryzysowych sytuacjach.

Przesyłanie danych za pomocą podwodnego kabla ma rozpocząć się w 2022 roku. W lutym Google poinformował, że można rozpocząć już przesyłanie danych przez kabel o nazwie Dunant, łączący USA z Francją.

W sierpniu ujawniono plany jeszcze większego projektu. Google wraz z Facebookiem planują położenie nowego kabla o nazwie Apricot. Firmy zapowiedziały, że nowy kabel ma rozciąć się n długości 12 tys. km i połączy sześć krajów w Azji.

Źródło: stefczyk.info/na podst.businessinsider Autor: MS
Fot. Wikimedia Commons

Polecane artykuły

0 0

Zmarł Colin Powell, były szef dyplomacji amerykańskiej

0 0

Prokuratura Krajowa odpowiada na zarzutu Mariana Banasia

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij