Publicystyka

TVN męczył zwierzęta w swoim programie? Przerażające sceny na planie Top Model

Ogromna afera w sieci wokół programu Top Model! Internauci skarżą się na zachowanie uczestników programu w związku z sesją zdjęciową, do której zostały wykorzystane alpaki. Na jednym z materiałów, promowanych przez producentów na kanałach społecznościowych popularnego show, widać, jak niektóre osoby obecne na planie szarpią przestraszone zwierzęta.

Stacja TVN próbuje uchodzić za nowoczesną (w co wpisuje się także szeroko rozumiana walka o praw zwierząt) i gorąco wspieraja wszelkie kampanie przeciwdziałające cierpieniu naszych braci mniejszych. Na antenie stacji z Wiertniczej często pojawiały się reportaże ukazujące m.in. warunki panujące na fermach futerkowych, czy też poruszające tematykę wykorzystywania zwierząt w cyrku. Tymczasem w jednym z ich najpopularniejszych programów – Top Model – doszło do scen, które całkowicie rozbijają wizerunek TVN, jako koncernu walczącego o prawa zwierząt.

Do jednej z sesji zdjęciowych zostały wykorzystane alpaki. Efekty pracy z tymi zwierzętami zostały pokazane zarówno w jednym z ostatnich odcinków, jak i były też promowane na kontach społecznościowych programu. Na nagraniach widać wyraźnie sceny, które mogą zszokować wiele osób, kiedy uwiązane na smyczach zwierzęta są szarpane i ustawiane przez uczestników tylko dlatego, że nie chciały zapozować do zdjęcia. Mało tego – widać po nich wyraźnie, że są przerażone zachowaniem ludzi, ogólnym chaosem, a także błyskiem fleszy. Stąd też kilkukrotnie sprawiały trudność pozującym uczestnikom, którzy nazwali je “agresywnymi”, czy “niesfornymi” zwierzętami.

Wielu internautów nie kryje oburzenia. Film dostępny w sieci wywołał zdecydowanie negatywne odczucia wśród użytkowników Facebooka,  co widać po liczbie niezadowolonych reakcji, czy niepochlebnych komentarzy pod adresem stacji oraz władz programu. Zwłaszcza, że część ekipy Top Model, z Joanną Krupą i Michałem Pirógiem na czele, od lat promują kampanie walczące z przemocą przeciwko zwierzętom.

O to kilka przykładów komentarzy, jakie pojawiły się pod powyższym filmem:

-TVN jesteście obrzydliwi pozwalając na takie sesje, w których dopuszcza się do męczenia i wykorzystywani zwierząt!!!! Pokazujecie na antenie walki z fermami futerkowymi, reportaże dotyczące zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach, promowaliście piątkę dla zwierząt i wiele wiele innych a pozwalacie na „użycie” zestresowanych zwierząt do kilku fotek! Wstyd i hipokryzja!!!! Serio nie było innych pomysłów?! To może dyrektora kreatywnego powinniście zmienić? Jesteście po prostu obrzydliwi! Ale cóż, w tym świecie liczy się tylko zysk…

-Po co stresujecie zwierzęta do takich idiotyzmów?

-I po co tak męczyć zwierzęta? Widać że radości im to nie przyniosło. Aż tak nisko upadł ten program i ta stacja?!

-Ciężko ogarnąć żywe stworzenie one się boją na bank. Bez sensu je tak stresować dla głupiego zdjęcie niby dorośli ludzie a zero myślenia i jakiejkolwiek empatii.

-Top model od kilku sezonów słynęło z walki o prawa zwierząt, gdzie nagle postanowiliście zaprzeczyć Waszym „wartościom”. Bardzo to słabe i przykre, że nikt nie sprzeciwił się wykorzystywaniu zwierząt. To nie alpaki są trouble maker, a Wy.

-Biedne zwierzęta, dostają fleszem po oczach, a reszta się dziwi, że nie współpracują…MASAKRA.

-Normalnie nóż w kieszeni się otwiera na widok tak męczonych zwierząt !

-Tacy niby wszyscy w programie wrażliwi i wielkoduszni, a meczy się biedne zwierzaczki w imię kasy i własnych ego. Nikt nawet nie starał się ich uspokoić, tylko były traktowane jako tło/przedmiot/przeszkoda. Nawet tytuł postu o tym świadczy. Wstyd!

Czy takie traktowanie zwierząt i traktowanie ich jak rekwizytów powinno mieć miejsce w XXI wieku? Zapytaliśmy o to przedstawicieli  Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce.

– Przy wykorzystywaniu zwierząt do produkcji komercyjnych odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo i ochronę spoczywa na producencie. Przy wykonywaniu wszelkich zdjęć lub nagrań wymagana jest obecność odpowiedniego konsultanta oraz lekarza, którzy powinni zadbać o możliwie jak najlepsze warunki dla zwierzęcia – mówi w rozmowie z nami pracownik Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Organizacja nie jest przeciwna udziałowi zwierząt przy produkcjach komercyjnych, jednak decydując się na taki krok, osoby odpowiedzialne za nie powinny dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć sytuacji nieprzyjemnych i stresujących dla zwierząt.

Towarzystwo zdaje sobie również sprawę, że nawet pomimo zapewnieniu bezpiecznych warunków może zdarzyć się tak, że jakieś zwierzę się wystraszy – jednak w takim wypadku powinno się natychmiast przerwać realizację wszelkich zdjęć, a osoby specjalizujące się w uspokajaniu zwierząt powinny się takim przypadkiem zająć niezwłocznie. Organizacja sprzeciwia się także wykorzystywaniu tego typu nagrań do celów komercyjnych.

Źródło: Twitter/ Facebook Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Zmarł Colin Powell, były szef dyplomacji amerykańskiej

0 0

Prokuratura Krajowa odpowiada na zarzutu Mariana Banasia

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij