Świat

Nieoficjalnie: Znamy treść projektu rezolucji przeciwko Polsce. W taki sposób PE chce ukarać nasz kraj

Dziennikarzom RMF24 udało się dotrzeć do projektu rezolucji Parlamentu Europejskiego przeciwko Polsce. Unijny organ zamierza ukarać finansowo rząd w Warszawie.

Parlament Europejski zamierza zając się kwestią praworządności w Polsce i wolności mediów, które ich zdaniem coraz bardziej ulegają pogorszeniu. Dziś odbędzie się specjalna debata w tym zakresie, z kolei w czwartek unijny organ będzie głosował nad przyjęciem rezolucji przeciwko Polsce.

Europosłowie będą domagali się m.in. wycofanie przez premiera Mateusza Morawieckiego swojego wniosku skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego ws. zbadania kwestii nadrzędności prawa krajowego nad unijnym. Autorzy dokumentu uważają to nie tylko jako naruszenie zasady praworządności, ale również są zdania, iż polskie TK działa niezgodnie z prawem.

Co więcej PE będzie naciskało na KE ws. ukarania Polski. Chodzi o nałożenie środków tymczasowych i kar finansowych za “naruszenie niezależności sądownictwa” przez rząd w Warszawie.

Dodatkowo pojawił się także zapis dotyczący odmrożenia środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy tylko w przypadku, kiedy Polska wdroży wszystkie orzeczenia TSUE.

Źródło: Stefczyk.info na podst. RMF24 Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij